ÜlkeKültür.com

Türkiye’de tüketici itimadı son 5 yılın tepesine çıktı

0 10

Investing.com – Tüketici inanç endeksi, Mayıs’ta bir evvelki aya nazaran yüzde 4 oranında arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan endeks 91,1 olarak açıklandı.

Endeks, Nisan ayında 87,5 düzeyindeydi.

Tüketici inanç endeksi nedir ve nasıl hesaplanır?

Tüketici inanç endeksi, tüketicilerin şahsî mali durumları ve genel iktisada ait mevcut durum değerlendirmeleri ve gelecek periyot beklentileri ile yakın gelecekteki harcama ve tasarruf eğilimlerinin ölçülmesi hedefiyle hesaplanıyor.

Endeks 0 ile 200 aralığında bedel alıyor. Endeksin 100’den büyük olması tüketici inancında optimist durum, 100’den küçük olması tüketici itimadında karamsar durum olduğunu gösteriyor.

Alt endeksler de yükseldi

TÜİK bilgilerine nazaran Mayıs ayında alt endekslerde de %2,2 ila %5,7 ortasında yükselişler meydana geldi. Hiçbir alt endekste düşüş gözlemlenmedi.

4884 hanede uygulanan ankete nazaran, hanelerin maddi durumu son 1 ayda %2,2 güçlenirken gelecek 12 ayda maddi durum beklentisi %4,7 arttı.

Hanelerin gelecek 12 aya ait genel ekonomik durum beklentisi ise %5,7 yükseldi.

Yazar: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Köpek pansiyonu - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - AiKalem Blog - oto çekici - bir finansçı - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/ - düğün davetiyesi - slot siteleri - canlı casino siteleri