ÜlkeKültür.com

Türkiye Uzay Ajansı’nın idare takımı aşikâr oldu

0 180

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla 13 Aralık 2018’de yayımlanan kararnameyle kurulan Türkiye Uzay Ajansı’nın A grubu belirlendi.

Ajansın 7 üyeden oluşan idare konseyi Erdoğan tarafından atandı. Resmi Gazete’deki atama kararına nazaran, eski Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, Ajansın İdare Heyeti Lideri oldu.

Yönetim heyetinde, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uzay Mühendisliği Kısmının kurucularından Prof. Dr. Yurdanur Tulunay, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Sacit Özdemir, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu, NASA’nın Mars projesinde vazife alan Dr. Ahmed Akgiray, STM Savunma Sistemleri AŞ Genel Müdürü Murat İkinci ile TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen yer aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle atanan Türkiye Uzay Ajansı İdare Heyeti, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla aşikâr oldu. ‘Milli teknoloji, güçlü sanayi’ vizyonumuzu uzay ve havacılık alanında hayata geçirecek yıldız takımımızla Türkiye’yi uzay ligine taşıyacağız.” tabirini kullandı.

Yönetim şurasının tarihi bir misyon üstlendiğini kaydeden Varank, “Yaklaşık 20 yıldır Türkiye’nin gündeminde olan Türkiye Uzay Ajansı’nın birinci yöneticileri olan arkadaşlarımızın sorumluluk şuuruyla hareket edeceğinden kuşku duymuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

– İdare konseyi üyelerinin vazife mühleti 3 yıl

Ajansın kuruluş mevzuatına nazaran, lider dışındaki idare heyeti üyelerinin misyon müddeti 3 yıl olacak. Vazife mühleti biten üyeler tekrar seçilebilecek. Her ay en az bir kez toplanacak idare konseyinin çalışma yol ve asılları, Ajans tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek.

Ajansın kuruluş, misyon ve yetkilerine ait yöntem ve asılları düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde bulunan Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü kapatılmıştı. Kelam konusu Genel Müdürlüğün başındaki isim Serdar Hüseyin Yıldırım, Türkiye Uzay Ajansı’nın Lideri olarak görevlendirildi.

– Lider ve idare konseyi üyelerinin özgeçmişleri

Başkan Yıldırım ve idare konseyi üyelerinin özgeçmişleri şöyle:

Serdar Hüseyin Yıldırım: İTÜ Uçak Mühendisliği Kısmı’nda okurken Berlin Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Kısmı’na yatay geçiş yaptı. Burayı bitirdikten sonra birebir kısımda yüksek lisansını tamamladı. Çeşitli hava yolu şirketlerinde yönetici olarak çalıştı ve proje danışmanlığı yaptı. Kadir Has Üniversitesinde hava yolu işletmeciliği dersleri verdi. Devlet Hava Meydanları İşletmesinde İdare Şurası Başkanlığı ve Genel Müdürlük yaptı. Yıldırım, son olarak Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürü olarak misyon yapıyordu.

Yurdanur Tulunay: Ankara Üniversitesi Fizik Kısmı’nda lisans, ABD’nin Fordham Üniversitesi Nükleer Fizik Anabilim Kısmı’nda yüksek lisans ve İngiltere’nin Birmingham Üniversitesinde uzay araştırmaları alanında doktora eğitimi aldı. ABD’de Berkeley Üniversitesinde konuk hoca olarak vazife yapan Tulunay, ODTÜ, Fordham ve Selçuk üniversitelerinde dersler verdi. Japonya’da Uzay ve Havacılık Enstitüsünde konuk doçentlik, İTÜ ve ODTÜ’de profesörlük yapan ve alanında duayen isimlerden kabul edilen Tulunay, İTÜ Uzay Mühendisliği Kısmının kurucuları ortasında yer aldı.

Sacit Özdemir: Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Kısmında tamamladı. Akademik çalışmalarını Çanakkale 18 Mart, Gazi, Ahi Evran ve Ankara üniversitelerinde yürüttü. Hala Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Kısmında profesör olarak misyon yapan Özdemir, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürlüğü misyonunu de yürütüyor.

Lokman Kuzu: ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Kısmında lisans ve yüksek lisans eğitimi aldı. Syracuse Üniversitesinde doktora yaptı. Müşahede uyduları, irtibat ve haberleşme uyduları, yer istasyonları üzerine meslek yaptı. TURKSAT AŞ’de TV Platform Müdürü, Mitsubishi Elektrikte yönetici, TÜBİTAK Uzay’da yönetici olarak misyon yaptı. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde doçentlik vazifesinde bulunan Kuzu, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü olarak vazife yapıyor. TÜBİTAK Uzay’da Türkiye’nin birinci yerli haberleşme uydusu olacak TÜRKSAT 6A ve manzara uydusu İMECE projeleri üzerinde çalışıyor.

Ahmet Akgiray: Lisansını Cornell Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği, yüksek lisansını Illinois Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği, doktorasını Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech Üniversitesi) Elektrik Mühendisliği kısımlarında tamamladı. Buraya bağlı uzay araştırma merkezi olan Jet Propulsion Laboratory’de çalıştı. NASA’nın Mars Bilim Laboratuvarı’nda çalışmalarını sürdürdü. Mars’a inen robot laboratuvar Curiosity’nin en kritik kısmı olan radar iniş sistemlerini tasarlayan Akgiray, genç bir araştırmacı ve teşebbüsçü olarak da tanınıyor. Hala Özyeğin Üniversitesinde misyon yapan Akgiray, Alcan Systems GmbH’nin mühendislikten sorumlu lider yardımcısı olarak çalışıyor.

Murat İkinci: Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Kısmından mezun oldu. Tıpkı üniversitede yüksek lisans ve doktora yaptı. HAVELSAN’da yazılım mühendisi olarak çalıştı. STM Savunma Sistemleri AŞ’de Genel Müdür misyonunu yürüttü. TRT Test ve Kıymetlendirme AŞ İdare Şurası Üyeliği, SAHA İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği Savunma- Uzay Kümelenmesinde Lider Yardımcısı olarak vazife aldı. İkinci, halihazırda STM’de genel müdür olarak birinci ulusal mikro uydu olan Lagari üzerinde çalışıyor. 2020’de uzaya fırlatılması planlanan yüksek çözünürlüklü mikro yer müşahede uydusu Lagari, alanda taktik imaj muhtaçlığının yakın gerçek vakitli karşılanması, genel haritalama, orman ve bitki örtüsünün takibi, tarım alanlarının incelenmesi, doğal afet takibi üzere emellere yönelik misyon yapacak keşif gözetleme grup uydu sisteminin birinci uydusu olacak.

Cenk Şen: Kara Harp Okulu Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Kısmında lisans eğitimini tamamladı. TSK bünyesinde muhabere subayı olarak, kablolu, telsiz ve uydu haberleşme sistemleri ile kriptolama, bilgi güvenliği, elektronik harp hususlarında misyon aldı. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Kısmında lisans, Bilkent Bilgisayar Mühendisliği Kısmında yüksek lisans yaptı. Ayrıyeten milletlerarası ilgiler alanında yüksek lisans derecesi aldı. NATO’da çeşitli kademelerde çalışan Şen, ABD’de ağ tabanlı yapılar, siber güvenlik, bilişim sistemleri, bilgi sistem güvenliği bahislerindeki eğitimlere katıldı. Toplumsal Güvenlik Kurumunun Bilgi Sistem ve Siber Güvenlik Uyumundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı oldu. Şen, hala TÜRKSAT AŞ’de Genel Müdürü olarak misyon yapıyor.

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!