ÜlkeKültür.com

Türk-İş: Açlık sonu minimum fiyatı geçti

0 153

Türk-İş, açlık sonunun ocak ayında minimum fiyatı aşarak 8 bin 864 liraya yükseldiğini açıkladı.

Türk-İş, ocak ayına dair açlık ve yoksulluk sonunu açıkladı. Buna nazaran, açlık sonu 8 bin 864 lira olurken yoksulluk sonu da 28 bin 85 liraya yükseldi.

Türk-İş’in geçtiğimiz aralık ayı için açıkladığı açlık hududu, 8 bin 130 liraydı.

‘AÇLIK SONU İLE MİNİMUM FİYAT ORTASINDAKİ AÇIK ŞİMDİDEN 360 TL OLDU’

Ayrıca Türk-İş, bekar bir çalışanın aylık hayat maliyetinin ise 11 bin 557 lira olduğunu belirtti. Türk-İş’in araştırmasına nazaran, dört kişilik bir ailenin besin için yapması gereken minimum harcama fiyatındaki artış bir evvelki aya nazaran yüzde 9,02 oranında gerçekleşti.

Türk-İş’ten yapılan açıklamada, “Cumhuriyetin 100. yılının birinci ayında yıllık besin enflasyonu yüzde 108’e, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve kâfi beslenebilmesi için yapması gereken aylık besin harcaması meblağı olan ‘açlık sınırı’ ile ‘asgari ücret’ ortasındaki açık şimdiden 360 TL’ye gelmiş oldu” denildi.

Açıklamada, “Net taban fiyat patron ve hükümet oy çokluğuyla aylık net 8 bin 506 TL olurken yıllık temelde yüzde 100’lük bir artış yapılmış oldu. Lakin açlık hududu bu süreçte yüzde 108’lik bir artış gösterdi ve aslında bu zam 2022 yılı içinde aylarca sürmüş olan alım gücü kayıplarını ortadan kaldırmış olmadı. İçerisinde olduğumuz yeni yıl yeni alım gücü kayıpları ile başlamış oldu” ifadelerine yer verildi.

Duvar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Kiralık bahis sitesi