ÜlkeKültür.com

TÜPRAŞ’tan birinci yarıda 495 milyon lira net kar

0 2

TÜPRAŞ Kurumsal İrtibat Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kurumun, operasyonlarını aktif finansal risk idaresi ve güçlü bilançosunun devamlılığıyla destekleyerek, Türkiye’nin akaryakıt muhtaçlığının karşılanmasındaki sorumluluğunu 2019’un birinci yarısında da muvaffakiyetle gerçekleştirdiği belirtildi.

Tüpraş İzmit Rafinerisi Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nde 26 Şubat 2019’da başlatılan planlı bakım ve güzelleştirme gayeli duruşun, planlanan bitiş mühletinden 14 gün evvel 13 Mayıs 2019’da tamamlandığı ve ünitelerin emniyetli bir formda tam kapasiteyle üretime başladığı aktarılan açıklamada, bu periyottaki kapsamlı ve uzun periyodik bakım çalışmalarına karşın 2019 yılının ikinci çeyreğinde üretim ölçüsünün geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 11 artarak, 6,9 milyon ton olarak gerçekleştiği kaydedildi.

– “İlk altı ayda 14,4 milyon ton satış ölçüsüne ulaşıldı”

Açıklamada, 2019 yılının ikinci çeyreğinde Tüpraş’ın yurt içi satış ölçüsü 5,5 milyon ton olurken, toplam satış ölçüsünün 7,1 milyon tona ulaştığı, altı aylık periyotta toplam satış ölçüsünün ise 14,4 milyon ton olarak gerçekleştiği söz edildi.

Nisan ayına 69,2 dolar/varil düzeyinden başlayan ham petrol fiyatının, nisan ve mayıs aylarında üst taraflı bir trend izlediği belirtilen açıklamada, global iktisattaki yavaşlama tasası ile ikinci çeyrekte yüzde 4,4 düşüş kaydederek, yılın birinci yarısını 66,2 dolar/varil düzeyinde tamamladığı bilgisi verildi.

Ürün marjlarının zayıf seyretmesi ve daralan ağır-hafif ham petrol fiyat makasının tesiriyle ikinci çeyrekte rafinaj karlılığının olumsuz tarafta etkilendiği aktarılan açıklamada, kelam konusu devirde Akdeniz rafineri marjının, 2018 yılına nazaran yüzde 61 gerileyerek 1,7 dolar/varil olduğu, Tüpraş’ın net rafineri marjının ise 2,8 dolar/varil olarak gerçekleştiği bildirildi.

– İkinci çeyrek satış hasılatı 24 milyar lira 

“2019 yılı ikinci çeyrek satış hasılatı kur tesiriyle yüzde 19 artarak 24 milyar lira, 6 aylık devirde ise 44,7 milyar lira oldu.” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Vergi sonrası kar ise zayıf seyreden rafinaj karlılığı ve artan finansman maliyetlerinin tesiriyle, geçen yıla nazaran yüzde 15 azalarak 870 milyon lira seviyesinde gerçekleşti. Birinci altı aylık net kar 495 milyon lira oldu. Yılın birinci yarısında, rafinaj için toplam 70 milyon dolar yatırım harcaması yapan Tüpraş, artan global rekabet gücüyle, operasyonel ve finansal amaçlarını gerçekleştirmeye, hissedarları, iş ortakları ve ülkemiz için katma paha oluşturmaya devam edecek.”

 

 

 

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan