ÜlkeKültür.com

TİM Lideri Mustafa Gültepe: “İhracatta finansman kahrı arttı”

0 167

Hükümetin son bir yıldır uyguladığı “Türkiye modeli”nin temelini oluşturan ihracatçıdan da uygulanan iktisat siyasetlerine sesler yükselmeye başladı.

Haziran ayındaki genel konseyde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri seçilen Mustafa Gültepe, basınla buluştuğu birinci toplantısında yeni meselelere ait görüşlerini açıklarken bu mevzuda da değerlendirmeler yaptı ve finansman sıkıntısına dikkat çekti.

AVRUPA KAYSISI ARTTI

2023’ün birinci yarısının güç krizi ile sakinliğin en çok hissedileceği devir olacağına işaret eden Gültepe, “Neredeyse tüm dünyada merkez bankaları nakdî sıkılaşmaya gitti. Bu durumda en büyük pazarımız olan Avrupa’da talebin baskılanması ihracatımızı olumsuz etkileyebilir” dedi.

Bu yıl rekorlar kırdıklarını, sekiz aylık ihracatın 165.7 milyar dolar olduğunu belirten Gültepe, 300 milyar dolar amacı için ise yatırım finansmanına muhtaçlık olduğunu söyledi. Fakat kullanılan kredilerin dövize gitmesi kaygısıyla birtakım düzenlemeler yapıldığını tabir eden Gültepe, bu kararların olumsuz tesirlerini ise şöyle sıraladı:

Faiz geriledi ancak bankalar zarurî karşılık kararı nedeniyle kredi kullandırma konusunda isteksiz görünüyorlar.

Reeskont kredilerinde ise ihracat gelirlerinin yüzde 70’ini TL’ye çevirme şartı nedeniyle firmalar bu kredileri kullanmaktan kaçınıyorlar.

Dış ticaret yapan firmalar için bunlar yönetilmesi sıkıntı süreçler, zira ihracatçı firmalarımız tıpkı vakitte ithalat da yapıyorlar.

Finansmana erişimde meseleler var. Farklı telaşlarla kredi kaynaklarını dövize dönüştürenler olabilir. Lakin bu telaşlı azınlığın yaptığı yanlışların cezasını tüm ihracatçılarımızın ödemesi ülkemiz ismine yanlışsız değil.

Ayrıca global Covid-19 salgınıyla birlikte global iktisatta büyük bir değişim ve dönüşüm sürecine girildiğini de vurgulan TİM Başknı Gültepe, Türkiye’nin bu süreci fırsata çevirebilmesi için çok süratli hareket etmek zorunda olduğunu ekledi ve şöyle konuştu:

Firmaların yeşil dönüşüm emeli ile yapacakları tüm yatırımlar desteklenmeli. Karbon piyasaları kurulmalı, yeşil finansman imkanları genişletilmeli.

İhracatçılarımız uzun vadeli yatırım kredileri ile desteklenmeli.

FIRSATLAR DA VAR

ABD ve AB’de daralmanın yarattığı fırsatlar da var. Güç krizi nedeniyle üretimin düşme sinyalleri var. Hane halklarının alım gücündeki düşüş sonlu kalırsa bu durum kimi dallarımızda ihracatımızı olumlu tarafta etkileyebilir.

cumhuriyet.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!