ÜlkeKültür.com

TİM/Gülle: İhracat ulusal motivasyondur

0 4

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle, “Türkiye’nin geleceği ismine yorulmadan, daha çok üretip, daha çok geliştirip, daha çok çalışmalıyız. Zira ihracat ulusal motivasyondur.” dedi.

Gülle, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın iştirakiyle İzmir’de bir otelde düzenlenen TİM Ege Meclisi’nde, Türkiye iktisadının her devirde en değerli sac ayaklarından birinin ihracat olduğunu söyledi.

İhracatçıların taleplerini aldıklarını, Pekcan’ın her daim ihracatçının yanında olduğunu lisana getiren Gülle, “Türkiye’nin geleceği ismine yorulmadan, daha çok üretip, daha çok geliştirip, daha çok çalışmalıyız. Zira ihracat ulusal motivasyondur.” tabirini kullandı.

Geçen yıl 168 milyar dolarlık ihracatla Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldığını belirten Gülle, şöyle konuştu:

“Bu rekorlar bizleri son derece şad ve keyifli etti. 2019’da bu başarıyı sürdürmeye ve rekorlar kırmaya devam ediyoruz. Bu muvaffakiyetler daha düzgün yarınlar için bizlere daha büyük sorumluluklar yüklüyor. Bu kapsamda ihracatımızı bedel olarak artıracağız. İhracatçı firma sayımızı artıracağız. Eser çeşitliliğini ve kalitesini artıracağız. İhracat pazarlarımızı artıracağız. Bu 4 olgu bir arada gelişirse global ticaretten aldığımız hisse katlanacaktır.”

Ege’de maksat 25 milyar dolar

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Lideri Jak Eskinazi de birlik olarak temmuz ayında yüzde 4 artışla 1 milyar 123 milyon dolarlık dış satım yaptıklarını bildirdi.

Birliğin ihracatının son 1 yılda yüzde 1 artarak 13 milyar 220 milyon dolara çıktığını söyleyen Eskinazi, şunları kaydetti:

“2019 yılının kalan 5 ayında ihracat sayılarımızı daha da artırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 2018 yılını özgür bölgelerimizden yapılan ihracatla birlikte 23 milyar 100 milyon dolarla geride bıraktık. 2019 yılı için ise 25 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. İhracatçılarımızın bu amaca ulaşması için geçtiğimiz hafta Merkez Bankasının açıkladığı faiz indirimi kararı hayati kıymete sahip. Faiz indirimlerinin önümüzdeki süreçte devam etmesi ve önümüzdeki yaz aylarında faizlerin yüzde 10 düzeylerine düşmesi en büyük beklentimiz.”

Birlik olarak, bu yılın ocak-temmuz devrinde 840 yeni ihracatçı kazandıklarını belirten Eskinazi, bölgede ihracat deneyimi olan firma sayısının 14 bini aştığını tabir etti.

Toplantıya, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, EİB’e bağlı birliklerin yöneticileri ve İzmir iş dünyası temsilcileri katıldı. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Borsa - Spor Tayt Modelleri - uluslararası evden eve nakliyat - https://meskhaber.com/
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan