ÜlkeKültür.com

“İnşaat materyali ihracatındaki ölçü artışı üretim kaybını telafi edemedi”

0 3

Türkiye İnşaat Materyali Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), inşaat gereci ihracatındaki ölçü artışının üretim kaybını telafi edemediğini açıkladı.

Türkiye İMSAD, dalın çatı kuruluşu olarak hazırladığı “Temmuz 2019 Dal Raporu”nda yılın birinci beş aylık devrinde yüzde 20,1 daralma ile yaklaşık beşte birlik üretim kaybının ortaya çıktığını, ihracattaki ölçü artışının ise üretim kaybını telafi edemediğini duyurdu.

Mevcut inşaat işleri düzeyinde de gerileme yaşandığı aktarılan raporda, tekrar tatmin edici bir artış yaşanmasının, kesimdeki talep ve finansman sıkıntılarının kalıcı olarak çözülmesi ile mümkün olacağı vurgulandı.

Raporda, şu sözlere yer verildi:

“Mevcut inşaat işleri düzeyi ocak ayındaki sert düşüşün akabinde artış eğilimine girerek mayıs ayına kadar yükselmişti. Mevsimsellik ile mevcut işlerde artış yaşanmakla birlikte, haziran ayında uzun bayram tatili ve siyasi beklentiler ile mevcut işlerde düşüş gerçekleşti. Temmuz ayında ise mevcut inşaat işleri düzeyi bir evvelki aya nazaran 5,2 puan arttı. Böylelikle mevcut işlerde yılın en yüksek düzeyine ulaşıldı. Bununla birlikte mevcut inşaat işleri düzeyi, geçen yıllar ile karşılaştırıldığında yüzde 25’e yakın bir daralmayı gösteriyor. Mevcut işler düzeyindeki tatmin edici artışın, kesimde yaşanan talep ve finansman sıkıntılarının kalıcı olarak çözülmesi ile mümkün olacağı anlaşılıyor.”

İnşaat bölümünde alınan yeni iş siparişlerinin Temmuz 2019’da birinci sefer aylık bazda artış gösterdiği lisana getirilen raporda, “Yeni alınan iş siparişleri mevsimsellik tesiri ve öbür dinamiklere bağlı olarak haziran ayına nazaran 1,4 puan arttı. Yeni alınan inşaat işlerinde gerilemenin şimdilik durması ile gelinebilecek taban düzeyden hudutlu bir dönüş oldu. Lakin alınan yeni iş siparişleri düzeyinin hala çok düşük olması, inşaat kesiminde önümüzdeki çeyrek periyotlarda de daralma olacağına işaret ediyor.” bilgisine yer verildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan