ÜlkeKültür.com

TCMB: Çekirdek enflasyon vergi tesiri arındırıldığında hudutlu yükseldi

0 2

Türkiye CUmhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Temmuz Ayı Fiyat Gelişmeleri raporu yayınlandı.

Gıda enflasyonundaki yavaşlamanın işlenmemiş besine bağlı sürdüğü belirtilen raporda, “Geçici vergi indirimlerinin tesiri arındırıldığında, çekirdek göstergelerden B ve C’nin eğilimindeki yükselişin daha sonlu olduğu izlenmiştir.” dendi.

Temmuz raporunun özeti şu halde:

Temmuz ayında tüketici fiyatları yüzde 1,36 oranında artmış ve yıllık enflasyon 0,93 puan yükselerek yüzde 16,65 olarak gerçekleşmiştir. Bu gelişmede, güçlü tüketim mallarındaki süreksiz vergi indirimlerinin sona ermesi ve elektrik kalemi kaynaklı olarak güç fiyatlarında kaydedilen yükseliş tesirli olmuştur. Besin yıllık enflasyonundaki yavaşlama eğilimi işlenmemiş besin fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak sürmüştür. Bu devirde çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonundaki yükselişte, sağlam tüketim mallarındaki vergi oranı değişikliğine bağlı olarak temel mal enflasyonu belirleyici olmuştur. Süreksiz vergi indirimlerinin tesiri arındırıldığında, B ve C göstergelerinin eğilimindeki yükselişin daha hudutlu olduğu izlenmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan