ÜlkeKültür.com

Tamamlayıcı sıhhat sigortasında süratli artış

0 5

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Lideri Atilla Benli, Kovid-19 salgınının şahıslardaki risk algısını yükselttiğine ve sıhhat şuurunu geliştirdiğine şahit olunduğunu lisana getirerek, “Sağlığın ne kadar değerli olduğunun tekrar hatırlandığı bu süreçte başta tamamlayıcı sıhhat sigortası olmak üzere, bu kapsamdaki eserlere yönelik talep önemli oranda arttı ve sigortalı sayısında da kıymetli bir yükseliş yaşandı.” diye konuştu.

Sektörün bu sıkıntı devirde de milletin yanında olduğunu gösterdiğini ve bu yaklaşımın devam ettiğini vurgulayan Benli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kovid-19 ile ilgili tedavi masrafları hala şirketlerimiz tarafından karşılanıyor. Bu doğrultuda, daldan toplanan datalara nazaran Temmuz 2022 prestijiyle Kovid-19 salgını kapsamında sıhhat sigortalarında gerçekleşen tazminat fiyatı 492 milyon TL. Sigortalı sayısı ise 2022 yılı temmuz sonu prestijiyle tamamlayıcı sıhhat sigortasında 2,9 milyonu, özel sıhhat sigortasında da 2,5 milyon kişiyi aşmış durumda. Başka taraftan, salgının başlangıcındaki seyahat kısıtlamaları, dalımızda seyahat sıhhat sigortalarında önemli bir azalmaya neden olmuştu. Lakin ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyada kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması ile seyahat sıhhat sigortalarında Temmuz ayında geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 225 oranında önemli bir artış yaşandı.”

“Farkındalık arttı”

Yeni periyotta, bilhassa küme sıhhat sigortası poliçeleri kapsamında salgın hastalıkların teminat kapsamına dahil edilmesi taleplerinin geldiğini gözlemlediklerini aktaran Benli, “Geçtiğimiz devirde sıhhat branşında, başta tamamlayıcı sıhhat sigortası olmak üzere, sigortalı sayısında değerli bir artış yaşanmasını artan sigorta şuuru ve farkındalığının bir sonucu olarak görüyoruz. Bilhassa fark fiyatı ödemeden özel hastaneleri kullanmak isteyen vatandaşlarımız için uygun poliçe primleriyle özel sıhhat kuruluşlarında tedavi imkanı sunan tamamlayıcı sıhhat sigortasına olan talep kıymetli ölçüde arttı.

Sonuç olarak branş kapsamında 2022 yılı temmuz ayı sonu prestijiyle 14 milyar TL prim üretimi gerçekleşti. Özel sıhhat sigortasında prim üretimi geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 72 artarken, tamamlayıcı sıhhat sigortasında prim üretimi ise yaklaşık yüzde 143 yükseldi ve bu branşta yeni sigortalı kazanımının devam etmesini sağladı” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan