ÜlkeKültür.com

Tahvil piyasalarında “alarm zilleri” daha güçlü çalıyor

0 4

Alarm zilleri tahvil piyasalarında artık daha güçlü çalıyor.

ABD’nin 30 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi birinci defa 2 yıl vadeli Hazine tahvillerinin altına inerken, negatif faizli tahvillerin toplam meblağı 16 trilyon doları aşarak rekor kırdı. Tahvil piyasalarında birinci olumsuz sinyal, ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin 2 yıl vadeli tahvillerin faizinin altına düşmesi ile geldi. Bu durum, iktisadın önümüzde 18 aylık periyotta resesyona girebileceğinin habercisi olarak görülüyor.

Son haftalarda ABD ile Çin ortasındaki ticaret alakalarının berbatlaşması ve büyümenin yavaşladığına ait işaretlerle daha da güçlenen bu beklenti, zayıf çıkan Almanya ve Çin bilgilerinden de dayanak buldu. Getiri eğrisinin aykırıya dönmesi olarak isimlendirilen bu durum, ABD Lideri Donald Trump’ı öfkelendirdi ve Trump, Fed Lideri Jerome Powell’ı “budala” olarak niteledi.

Sydney’de AMP Capital Investors Ltd. dinamik piyasalar lideri Nader Naeimi, “Küresel resesyona yöneldik ve merkez bankaları bunu önleyebilmek için kâfi cephaneye sahip değil” dedi ve “Ticaret savaşından kaynaklanan şok, merkez bankalarının yaptıklarının tesirlerini gideriyor ve bu durum getiri eğrisinin aksiye dönmesinden gelen sinyallerin bazıları” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin 30 yıl vadeli tahvillerinin faizi, dün 15 baz puan kadar düştükten sonra Perşembe günü 3 baz puan gerileyerek Asya seansında yüzde 1.9883 düzeyine geriledi.

New York seansında dün kısa müddetliğine görülen 2-10 yıllık getiri eğrisinin bilakis dönmesi Asya seansında tekrar gerçekleşti. 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi iki baz puan kadar düşerek yüzde 1.5573 düzeyine geldi ve yüzde 1.5609’daki iki yıl vadeli tahvil faizinin altına indi.

Goldman Sachs Group Inc.baş global faiz stratejisti Praveen Korapaty, berbat Avrupa ve Çin datalarının global tahvil rallisini tetiklediğini söyledi.

Diğer bir yakından izlenen resesyon göstergesi, 3 ay vadeli bono ve 10 yıl vadeli tahvil faiz farkı, Mart ayında aksine döndü ve şimdiye dek büyük ölçüde negatif kaldı ve Fed’in faiz indirimlerine başlaması ile birlikte eğrinin dikleşmesini bekleyen yatırımcıları şaşırttı. Tahvillere yönelik global alım dalgası, İngiltere’de de 2-10 yıllık getiri eğrisini bilakis çevirdi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Borsa - Spor Tayt Modelleri - uluslararası evden eve nakliyat - https://meskhaber.com/
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan