ÜlkeKültür.com

ABN Amro: Türkiye iktisadı bu yıl % 1.5 daralır, 2020’de % 2.5 büyür

0 4

ABN Amro’nun kıdemli gelişen piyasalar ekonomisti Nora Neuteboom, hazırladığı raporda, Türkiye iktisadına ait inancın bir yıl öncesine nazaran daha arttığını, lakin badirelerin hala sürdüğünü söyledi.

Neuteboom, Türkiye iktisadının, en kötüyü geride bırakmasına karşın yalnızca ölçülü bir büyüme göstermesini beklediğini belirtti.

Raporda, iktisadın 2019 yılında yüzde 1.5 daralacağı, 2020’de ise yüzde 2.5 büyüyeceği iddiasında bulunuldu.

Merkez Bankası’ndan gelen son dataların, temel olarak kamu bankalarından olmak üzere, öteki bir kredi genişlemesi durumunu işaret ettiğini kaydeden Neuteboom, bunun da kısmen deflasyonist baskıları gidereceğine dikkat çekti.

Neuteboom, Türkiye’nin Temmuz ayında Güney Afrika’daki yüzde 2 ve Brezilya’daki 2.5 ile karşılaştırıldığında yüzde 3 civarındaki gerçek faizinin, artan riskler dikkate alındığında, Türkiye’nin adım atması için çok fazla ek alan bulunduğunu işaret ediyor görünmediğini söyledi.

Raporda, tüm bunlarla birlikte, Merkez Bankası’nın finansal istikrarı korumak için faiz sisteminden diğer araçlar kullanmaya çalışıyor göründüğünü ve bu nedenle ileride faizleri düşürme konusunda daha fazla isteklilik olabileceği vurgulandı.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Borsa - Spor Tayt Modelleri - uluslararası evden eve nakliyat - https://meskhaber.com/
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan