ÜlkeKültür.com

Taban fiyata yapılacak orta artırımda iki formül: 500 dolar düzeyi eşik olarak belirlendi

0 37

Zam oranının yüzde 30 düzeyinde olacağı kestirim ediliyor.

Asgari fiyata temmuzda yapılacak orta artırımda iki farklı formülün olduğu haberleştirildi. Beklentiler, taban fiyatın 11 bin liranın üzerinde olması tarafında.

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen cumhurbaşkanı seçimi ikinci tıp oylamasının akabinde gözler, yeni Kabine’nin kurulması sonrasında başta minimum fiyat, emekli ve memur artırımı olmak üzere yapılacak düzenlemelere çevrildi.

Yeni Kabine’nin aşikâr olmasından sonra minimum fiyata orta artırım için çalışmalar başlayacak.

Yeni minimum fiyat için daha evvel Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım tarafından açıklanan 500 dolar düzeyi kritik eşik olarak belirlenecek. Taban fiyat için 6 aylık enflasyon sayıları kıymetli bir kıstas olacak. Net minimum fiyata orta artırım fiyatı refah hissesi ile belirlenecek.

Yeni Kabine bekleniyor

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) birkaç gün içerisinde kesin sonuçları açıklaması ve 2 Haziran Cuma gününe kadar yeni Kabine’nin belirli olması bekleniyor.

Yeni Kabine’nin belirli olması sonrası Taban Fiyat Tespit Komitesi, hükümetin davetiyle toplanacak. Kurul beşer kişilik gruplar şeklide toplamda 15 kişi olacak formda emekçi, patron ve hükümetten oluşuyor. Üç yahut dört toplantı sonrası yeni sayı belirli olacak.

Haziran içerisinde her tarafın bir defa mesken sahipliği yapacağı ve her hafta bir toplantı ile bir sayıda uzlaşılması bekleniyor.

Yüzde 30 zam

Sabah’ın aktardığına nazaran, refah hissesi dikkate alındığında minimum fiyat artırımı için birinci seçenek olarak yüzde 30 artırım formülü ortaya çıktı.

Asgari fiyata temmuzda yüzde 30 artırım yapılması durumunda net fiyat 11 bin 058 TL, brüt fiyat ise 13 bin 010 TL olacak. Minimum fiyata geçen yıl temmuz artırımı da yaklaşık yüzde 30 civarında olmuştu.

Asgari fiyata temmuzda yüzde 35 artırım yapılması durumunda net fiyat 11 bin 475 TL brüt fiyat ise 13 bin 500 TL olacak. Bu durumda temmuzda emekli ve memur maaşlarına ocakta verilen refah hissesine benzeri bir uygulama kelam konusu olacak.

T24

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Meme Büyütme Ameliyatı - Kalkan Kiralık Villa - Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/