ÜlkeKültür.com

Stabilcoin piyasası üst üste 14 aydır hacim kaybediyor

0 19

Stabilcoin piyasası, üst üste 14 aydır hacim kaybetmeye devam ediyor. Bu gelişme dijital varlık alanından çekilen sermayeyi gösteriyor ve kripto para fiyatları açısından pek de olumlu bir ortam yaratmıyor.

Dijital varlık data firması CCData bilgilerine nazaran stabilcoin’lerin toplam piyasa bedeli, Mayıs ayı prestijiyle 130 milyar dolara düştü. Böylelikle 2021 Eylül’den bu yana en düşük seviyeyi görmüş oldu.

Stabilcoin’ler, fiyatlarını yüklü olarak ABD dolarına sabitleyen kripto para üniteleridir. Bunlar dijital varlık kozmosu için kilit bir kıymet taşır, kripto para trade’lerini kolaylaştırır ve devlete ilişkin fiat para ünitelerini, blokzincir tabanlı piyasalara köprülemede hayli değerli bir rol oynar.

Şu anda birtakım analistler, stabilcoin piyasasındaki daralmanın, likiditenin kötüleştiğine işaret ettiğini ve bunun kripto para fiyatlarında direnç oluşturduğunu savunuyor.

Örneğin makro analist Tom Dunleavy, CoinDesk’le görüşmesi sırasında şu sözleri kullanıyor:

Bankacılığın kıymetli ismi JPMorgan, geçtiğimiz hafta yayımladığı raporda, kripto para fiyatlarının stabilcoin piyasasındaki kayıplar durana kadar süreceğini söyledi. Küresel yatırım bankası Goldman Sachs da bu yılın başlarında yayımladığı raporda, stabilcoin’lerdeki daralmanın, kripto piyasasında nicel bir sıkılaşmaya muadil olduğunu belirtmişti. Bu durumun likidite ve kaldıraç oranlarının azaldığının bir göstergesi olduğunu da tabir etmişti.

CCData dataları, merkezi borsalardaki stabilcoin trade hacimlerinin bu ay yüzde 40,6 düşüşle 460 milyar dolarda seyrettiğini gösteriyor. Bu da 2022 Aralık’tan bu yana en düşük aylık hacim oluyor.

TrueUSD (TUSD) stabilcoin’i ise gelişmelere karşın süreç hacmini 29 milyar dolara yükselterek piyasadaki düşüşe meydan okuyor.

TUSD, rakibi USDC ve BUSD’yi geride bırakarak birinci kere merkezi borsalarda en çok süreç gören ikinci stabilcoin oluyor.

TUSD’nin yine canlanması, süreç hacmine nazaran dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance’ten kaynaklanıyor. Borsa, platformdaki süreç fiyatlarında TUSD kullanımlarını artırarak kullanıcıları teşvik ediyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Köpek pansiyonu - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - AiKalem Blog - oto çekici - bir finansçı - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/ - düğün davetiyesi - slot siteleri - canlı casino siteleri