ÜlkeKültür.com

Borsa İstanbul güne hafif yükselişle başladı

0 121

Investing.com – BIST 100 endeksi güne %0,35 oranında kısmi yükselişle 4.440,36 puandan başladı.

Borsa İstanbul, dünkü süreçlerde %1 düşüşün akabinde günü 4.424,92 puandan kapattı. BIST 100’de dünkü süreç hacmi 40 milyar TL olarak gerçekleşirken 71 pay geriledi 3 payın fiyatı ise sabit kaldı. Güne hafif müspet başlayan BIST 100, birinci süreçlerde üst taraflı hareketine devam etti.

Borsa İstanbul açılışında elektrik, holding ve iletişim %1’e yakın düzeylerde yükselişle öne çıkan endeksler oldu. Bankalar da güne %0,7 oranında yükselişle başladı. Güne ekside başlayan 3 kesim bulunurken bunlar; turizm, baskı ve mineral ürünleri olarak sıralandı.

Borsa İstanbul genelinde güne süratli başlayan paylar ortasında SMRTG, KLRHO, ULUSE en çok yükselenler olurken MARKA, SAMAT ve RODRG, güne en çok düşüşle başlayan paylar oldu.

Yurt içinde bugün saat 14.00’te Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Mayıs faiz kararını açıklayacak. Beklenti, faizlerin %8,5 düzeyinde sabit tutulması istikametinde. Merkez Bankası, son olarak Şubat ayında 50 baz puanlık düşüşün akabinde Mart ve Nisan ayı kararlarında faizleri sabit bıraktı.

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri gün sonunda ekside hareket ediyor. Avrupa endeksleri ise güne karışık seyirde başladı. ABD endeksleri de günü ekside kapattı. ABD’de dün FOMC toplantı tutanakları yayımlandı. Tutanaklarda Fed Liderlerinin yıl sonuna yanlışsız hafif resesyon beklentisinde olduğu görüldü. Toplantıda borç limiti konusu da değerlendirilirken limitinin yükseltilmemesi durumunda ekonomiyi olumsuz etkileyebilecek sıkı finans şartların artabileceği üzerinde duruldu.

Tüm bu gelişmelerin ışığında dolar endeksi yükselişini sürdürürken 104 bandına attı ve son 2 ayın en yüksek düzeyinde hareketine devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Hisse senetlerinin borsa dataları, adil kıymeti, sıhhat durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan yararlı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. Katılmak için tıklayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!