ÜlkeKültür.com

SPK-BDDK-TBB: Bankacılık bölümüne ait ortak açıklama

0 135

SPK, BDDK ve TBB, birtakım basın yayın organlarında ve toplumsal medyada yer alan bankacılık bölümü ve sermaye piyasalarına yönelik tezlere ait açıklama yaptı. Eş vakitli yapılan yazılı açıklamada, bankacılık kesiminin tüm yükleri karşılayabilecek güçte olduğu vurgulanırken, kesimin siyaset üstü tutulması gerektiğinin altı çizildi.

Sermaye Piyasası Şurası (SPK), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB), son devirde kimi basın yayın organlarında ve toplumsal medyada yer alan bankacılık kesimi ve sermaye piyasalarına yönelik argümanlara ait eş vakitli açıklama yaptı.

TBB’den yapılan açıklamada, bankacılık dalının tüm yükümlülüklerini karşılayabilecek güçte olduğu vurgulandı. Bankacılıkla ilgili hususların “siyaset üstü” tutulması gerektiğinin altı çizilirken, kesimin güvenirliliğine ziyan verecek ve gerçeği yansıtmayan açıklamalara prestij edilmemesi istendi. BDDK’dan yapılan açıklamada ise bankacılık mevzuatı çerçevesinde açıkça hata teşkil eden kelam konusu açıklamalar ve bunları yayanlarla ilgili yasal süreç başlatılacağı belirtildi. SPK açıklamasında ise Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlere yönelik açıklamalara reaksiyon gösterildi. “Uluslararası piyasalara tam entegre olan sermaye piyasamız muteber, şeffaf, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işlemektedir.” denildi. Sermaye piyasasının inanç ve istikrarını bozacak açıklama ve süreçlere karşı cezai ve idari yaptırım uygulanacağı vurgulandı.

SPK’NIN AÇIKLAMASI

SPK’den yapılan yazılı açıklamada, kimi basın yayın organlarında ve toplumsal medyada Borsa İstanbul hisse piyasasında süreç gören şirketler hakkında rastgele bir bilgi ve evraka dayanmayan, gerçeği yansıtmayan, mesnetsiz sözlerin yer aldığı aktarıldı.

Uluslararası piyasalara tam entegre olan sermaye piyasasının sağlam, şeffaf, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işlediği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması birinci önceliğimizdir. Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen süreçler, Heyetimiz ve Borsa İstanbul tarafından anlık olarak takip edilmektedir. Sermaye piyasasının inanç ve istikrar içinde işleyişini bozacak açıklamaların yanı sıra piyasa bozucu süreç ve aksiyonların tespiti halinde, Sermaye Piyasası Kanunu kararları çerçevesinde, Konseyimiz tarafından sorumlular hakkında cezai ve idari yaptırımlar uygulanacaktır.”

BDDK’NIN AÇIKLAMASI

BDDK’nın toplumsal medya hesabından paylaşılan yazılı açıklamada, “Bazı basın yayın organlarında ve toplumsal medyada bankalarımız hakkında beyan edilen, bir evrak ve bilgiye dayanmayan açıklamalar gerçeği yansıtmamakta olup bu tıp mesnetsiz ve gerçeğe karşıt açıklamalara prestij edilmemesi, yayınlarda yer verilmesinin bankacılık mevzuatı çerçevesinde açıkça cürüm teşkil ettiğinin bilinmesi ve bu açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında gerekli yasal süreçlerin yapılacağı hususu kamuoyuna kıymetle duyurulur.” tabirleri kullanıldı.

Açıklamada, bankaların ve bölümün dün olduğu üzere bugün de BDDK’nın nezareti ve kontrolü altında güçlü ve sağlam likidite ile finansal rasyolara sahip bir halde yoluna devam ettiği kaydedildi.

TBB’NİN AÇIKLAMASI

TBB tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de bankacılık bölümünün yüksek bir likidite, etkin kalitesi ve sermaye yeterliliğine sahip olduğu belirtilerek, “Sektörün 17 Mayıs 2023 tarihi prestijiyle 427 milyar TL likit varlığı, 110 milyar dolar yabancı para likit varlığı bulunmaktadır. Likidite oranı yüzde 160 ile öbür göstergelere misal biçimde memleketler arası ortalamalar seviyesindedir. Bankacılık kesimi tüm yükümlülüklerini karşılayabilecek güçtedir.” denildi.

Bugüne kadar çok sayıda iç ve dış kaynaklı şoklara dayanıklılık gösteren bankacılık bölümünün sağlam bir yapıda olduğu, faaliyetlerinin tümünün kayıt altına alındığı ve daima kontrole tabi olduğu bildirilen açıklamada, “Sektör Türkiye iktisadının gücüne inanmakta, gücünü iktisattan almakta, sağlıklı bir bilanço ile iktisada takviye olmaktadır. Bankacılık bölümünde inancın korunması hepimizin misyon ve sorumluluğunda olmalıdır.” tabirleri kullanıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bankacılıkla ilgili mevzuların siyaset üstü tutulması büyük kıymet arz etmektedir. Bu nedenle kesimin güvenirliliğine ziyan verebilecek gerçeği yansıtmayan spekülatif açıklamalara asla prestij edilmemelidir. Müşterilerimizin dala duydukları inançtan ötürü teşekkür ederiz.”

Ekonomim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!