ÜlkeKültür.com

Seçim bitti, vergilere artırım dalgası geliyor

0 107

Türkiye’nin en kritik seçimi sona erdi, resmi olmayan sonuçlara nazaran Erdoğan kazandı. Seçimin sona ermesiyle gözler piyasalara çevrildi. Ekonomim müellifi Alaattin Aktaş, seçim sonrasında iktisada ait yaptığı değerlendirmede faturanın şirketlere ve halka çıkacağını yazdı.

Aktaş, bugünkü yazısında şu sözlere yer verdi:

“Seçimden evvel bir dizi vaat lisana getirildi. Artık onlar tutulacak ya da bakalım ne ölçüde tutulacak. Bunun için para lazım.

Hele sarsıntı bölgesi için milyarlarca liraya gerek duyuluyor. Onun için de para lazım.

Bu para nereden mi bulunacak?

İlk bilgiler üç kaynağa başvurulacağı yönünde…

Biri şirketlerin etkinlerine vergi getirmek. Artık oranı ne olur bilinmez. Bir taslak olarak bu husus üstünde duruluyor.

Diğer iki kaynak olarak gündemde motorlu taşıtlar vergisi ve emlak vergisini artırmak var. Bilhassa ikinci ve daha fazla olan konut ve araçlar için daha çok vergi uygulamak.

Sonuçta fatura vatandaşa çıkacak; hem direkt, hem şirketlere getirilecek vergi nedeniyle dolaylı olarak. Şirketlere binecek yük ister istemez fiyatlara yansıyacak.

Hele hele birden tırmanışa geçme mümkünlüğü çok güçlü görünen dövizin yansımaları… Geçen yılın ağustosundan beri baskı altında tutulan ve aslında son bir ay hariç pek artmayan dövize karşın fiyatlar tekrar de yükselmeyi sürdürdü. Artık bir de döviz artışı devreye girdi mi, fiyatlar yine daha süratli bir artış eğilimi gösterecek.”

Halktv

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!