ÜlkeKültür.com

SEC öteki bir altcoin için de menkul değer argümanında bulundu

0 123

Investing.com – ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), Filecoin isimli kripto projesinin lokal varlığı FIL tokenini menkul değer olarak değerlendirdiklerini beyan ederek Grayscale Investments’a bir bildirdim gönderdi. 

Grayscale, dün ABD SEC’ten Filecoin’in mahallî varlığı FIL’in düzenleyici tarafından menkul değer olarak kabul edildiği bildirimini aldığını aktardı. Yatırım şirketinin bu bildirimi bu yılın başlarında Grayscale Filecoin Trust isimli yatırım eserini piyasaya sürmesiyle ilgili olarak aldı. Şirket, piyasaya FIL tokenine endeksli bir yatırım eseri sürdükten sonra SEC’e yeni eseri hakkında bir bildirimde bulundu. Bunun üzerine bu müracaata yanıt veren SEC, FIL’in federal menkulu değer maddelerine nazaran menkul değer sınıfına girdiğini ve kripto paraya bağlı fonun durdurulması gerektiği konusunda bir geri dönüş yaptı. 

Grayscale ise SEC’in bu karşılığının yasal olarak desteklenmediği gerekçesiyle daha somut bir açıklama bekledikleri karşılık verdi. Filecoin projesinin geliştirici şirketi Protocol Labs ile şimdi mevzu hakkında bir açıklama yapmadı. 

Böylece SEC, kripto sanayisiyle gayretinde son olarak Filecoin’i gayesine alarak yeni bir cephe açtığı görülüyor. Grayscale ise müracaat iptal talebine olumsuz cevap verdi, fakat şirketin SEC’i ikna edememesi durumunda daha fazla yaptırımla karşılaşmamak için fonu tasfiye etmesi gerekebilir. 

SEC, Bitcoin haricindeki kripto varlıkları menkul değer olarak sınıflandırmak istiyor

SEC, daha evvelki açıklamalarında Bitcoin haricindeki öteki kripto varlıkların menkul değer sınıfında düzenlenmesi gerektiği fikrini açıkça ortaya konulmuştu. Bu açıklamasını takiben SEC’in kripto paralarla ilgili önüne gelen her müracaata bu açıdan yaklaşmaya devam ettiği görülüyor.

SEC, bir finansal varlığın menkul değer olup olmadığını Howey testine nazaran pahalandırıyor. Buna nazaran bir şirkete faaliyetlerinden elde edilecek kâr beklentisiyle para yatırılıyorsa ve şirket, buna karşılık olarak bir varlık ihraç ediyorsa bu, kabaca menkul değer olarak tanımlanıyor. Filecoin durumunda ise protokol, FIL tokenini bilgi depolama hizmetleri için bir ödeme aracı olarak kullanıyor. Bu yüzden Grayscale, varlığın menkul değer standartına uymadığı gerekçesiyle SEC’ten yasal bir destek talep etti.

FIL token, SEC’in menkul değer tanımlaması gelişmesine hudutlu reaksiyon verdi. Haberin akabinde %5 gerileyen kripto para, bir kaç saat içinde toparlanarak haber öncesi fiyat düzeyi 4,6 dolara geri döndü. FIL, bugün yatay devam ederken 4,55 – 4,6 dolar aralığında dalgalanıyor.

Diğer yandan SEC’in 2,5 yıldır Ripple ile devam eden menkul değer davasında sona gelindiği iddia ediliyor. Davada verilen son kararda Ethereum’u menkul değer olarak kabul edilmediği söz edilen Hinman kayıtlarının kamuya açıklanması kararı verildi. Bu gelişme Ripple cephesinde memnuniyetle karşılandı. 

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!