ÜlkeKültür.com

SAMEKS: Mayısta zayıfladı lakin güçlü düzeyde devam ediyor

0 172

Mayıs ayında mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir evvelki aya nazaran 0,6 puan ivme kaybetmiş olmasına rağmen, 55,9 puanla referans bedel üzerindeki seyrini sürdürdü.

Aynı periyotta Sanayi Bölümü SAMEKS Endeksi evvelki aya nazaran 1,7 puan artış kaydederek 61,0 düzeyine yükseldi. Hizmet Bölümü SAMEKS Endeksi ise 1,5 puanlık azalışla 53,6 düzeyine geriledi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Sanayi bölümünde girdi alımları, yeni siparişler ve üretimde canlı görünümün sürdüğü gözlenen Mayıs ayında, son periyotta durağan bir seyir izleyen hizmet dalına ait iş hacminin ise azalış kaydettiği görülmektedir.

Söz konusu gelişmeler sonucunda 55,9 düzeyinde gerçekleşen SAMEKS Bileşik Endeksi, ekonomik aktiviteye yönelik olumlu seyrin 2023 yılı Mayıs ayında da sürdüğüne işaret etmiştir.

Sanayi Kesimi SAMEKS Endeksi yükselmeye devam

Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış Sanayi Dalı SAMEKS Endeksi, 2023 yılı Mayıs ayında, bir evvelki aya nazaran 1,7 puan artarak 61,0 düzeyine yükselmiştir. Bu periyotta girdi alımları 13,2 puan birden artış kaydetmiş ve 76,1 puanlık düzeyiyle dal genelinde gözlenen hızlanmanın başat faktörü olmuştur. Evvelki aya nazaran 2,8 puan ivme kaybetmiş olmasına rağmen 59,5 puanla güçlü seyrini sürdüren yeni siparişler de sanayi kesiminde gözlenen artışta belirleyici bir rol oynamıştır.

Bu gelişmelere bağlı olarak kesimdeki üretim artışı sürmüş ve evvelki aya nazaran 0,3 puan azalmasına rağmen üretim alt endeksi 57,3 düzeyinde gerçekleşmiştir.

Yeni siparişlerdeki artışın girdi alımlarının gerisinde kalmasıyla stoklarda artış kaydedilmiş ve nihai mal stoku alt endeksi 6,4 puan artış kaydederek 59,9 düzeyinde gerçekleşmiştir. Evvelki aya nazaran 3,7 puan artış kaydederek 57,0 düzeyine yükselen tedarikçilerin teslimat mühleti alt endeksi de kesim genelinde mal ve hizmet tedarikinde olumlu görünümün sürdüğüne işaret etmiştir.

Bu periyotta bölüm genelinde emek talebi artışını sürdürmüş ve istihdam alt endeksi 0,3 puan artarak 55,7 düzeyine yükselmiştir.

Böylece 61,0 puana yükselen Sanayi Bölümü SAMEKS Endeksi, bölümdeki toparlanmanın Mayıs ayında sürat kazandığına işaret etmiştir.

Hizmet Kesimi SAMEKS Endeksi zayıflıyor

Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış Hizmet Bölümü SAMEKS Endeksi, 2023 yılı Mayıs ayında evvelki aya nazaran 1,5 puan azalarak 53,6 düzeyine gerilemiştir.

Önceki aya nazaran 3,8 puan azalış kaydederek 63,7 düzeyine gerileyen girdi alımları, hizmet bölümü genelinde gözlenen sürat kaybının belirleyicisi olmuştur. Bu periyotta iş hacmi alt endeksi ise, 1,2 puan azalarak dingin bir görünüm arz etmiştir.

0,2 puan azalarak 49,6 düzeyine gerileyen nihai mal stoku alt endeksi de referans kıymet altındaki seyrini sürdürerek Mayıs ayına ait negatif görünüm arz eden bir öteki değişken olmuştur. 55,6 düzeyinde gerçekleşen tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi ise bölüm genelinde mal ve hizmet tedarikinde olumlu görünümün sürdüğüne işaret etmiştir.

Bu periyotta 2,0 puan azalarak 53,3 düzeyinde gerçekleşen istihdam alt endeksi ise geçtiğimiz aya nazaran ivme kaybetmiş olmasına rağmen emek talebindeki artışın sürdüğüne işaret etmiştir.

Söz konusu gelişmeler sonucunda Hizmet Dalı SAMEKS Endeksi 53,6 puanlık düzeyiyle olumlu görünümünü Mayıs ayında da sürdürmüştür.

Şubat ayında gözlenen azalışın akabinde Mart ve Nisan’da artış eğilimine giren SAMEKS, olumlu manzarasını Mayıs ayında da sürdürmüştür. Böylelikle zelzele sonrası gözlenen ekonomik toparlanmanın beklentilerden süratli gerçekleştiği gözlenmiştir. Mayıs ayına ait kapasite kullanımı ve itimat endekslerinde gözlenen artışlar da SAMEKS’i teyit ederek ekonomik aktivitedeki canlılığa işaret etmiştir. Seçim sürecinin geride kalmasıyla birlikte; seçim sonrasına ertelenen mümkün yatırım ve tüketim harcamalarının hayata geçirilecek olması ve belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla, önümüzdeki devirde endekslere yönelik artışların hızlanması beklenmektedir.”

Foreks

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking