ÜlkeKültür.com

Proxy Türleri ve Ayarları

0 166

İnternet ortamında adeta size siper olan proxy, birçok bilgisayar kullanıcısı için bilindik bir teknolojidir. Sadece sizi korumakla kalmaz, başka güzellikler de yapar. Proxy teknolojisinin ne olduğu ve bilgisayarınızda iyi mi erişeceğiniz ile alakalı kafa karışıklıklarınız var ise, bu içerik tam size nazaran.

Proxy, Türkçe’de ‘Vekil’ anlamına gelen İngilizce bir kelimedir. Vekil, dilimize Arapça’dan geçmiş olan ve ‘Birinin, işini görmesi için kendi yerine bıraktığı veya yetki verdiği kimse” anlamına gelen bir kelimedir. Proxy kelimesini algılamak, yapmış olduğu işi algılamak açısından da önemlidir.

Vekil sunucu veya yetkili sunucu olarak da isimlendirebileceğimiz Proxy nelerdir, ne işe fayda, türleri nedir gelin yakından bakalım.

Öncelikle, Proxy nelerdir?
İnternet’e bağlanan her bilgisayarın tıpkı evlerimiz benzer biçimde adresleri bulunur. İnternet protokolü (IP) adıyla bilinen bu adresler, aynı biçimde girdiğimiz internet sitelerinde de bulunur. Yani IP numarasını bildiğiniz sitelere bu sayıları yazarak da girebilirsiniz. Ancak doğal ki ne gerek var buna! Bu yüzden her sitenin bir alan ismi var. İşte Proxy burada devreye giriyor. Adeta bilgisayar arasında başka bir bilgisayar benzer biçimde davranarak IP numaranızın web üstünde görülmesini engelliyorlar. Dolayısıyla kendilerini bir hürriyet savaşçısı yahut kalenizi sakınan muhafızlar olarak görebilirsiniz.

İnternet üzerinde bir siteye girdiğimizde bilgisayarımız ve sitenin bağlı olduğu sunucular içinde bir tür trafik şu demek oluyor ki bir malumat akışı laf mevzusudur. İnternet kullanıcıları, proxy kullanmadığında internet ortamında tamamen görünür olurlar. Araya proxy girdiğinde bilgisayarımız yalnızca proxy ile temasa geçerek isteklerde bulunur. Proxy bu talebi web sitesinin peşindeki sunuculara yollar.

Peki Proxy ne işe fayda?
Proxy kullanarak engellenmiş sitelere girebilir, internette daha süratli ve emin dolaşabilirsiniz. Bazı Proxy’lerin amacı internette kimliği gizlemekten ziyade filtreleme/zararı olan sitelere girişi kısıtlama ya da bant genişliğinden tasarruf ederek veri akışını hızlandırmaktır. Bireysel faydalarının yanında firmalar için de faydaları vardır. Şirket arasında gizli saklı kalması ihtiyaç duyulan dökümanlar şeklinde bilgisayarda oluşturulabilen ve internette paylaşılabilen her şey için extra güvenilir bir ortam sunar.

Proxy türleri nelerdir?
Forward Proxy (Yönlendirme Proxy’si)
Transparent Proxy (Şeffaf Proxy)
Anonymous Proxy (Anonim Proxy)
High Anonymity Proxy (Yüksek Anonimlik Proxy’si)
Distorting Proxy (Proxy Bozma)
Data Center Proxy (Veri Merkezi Proxy’si)
Residential Proxy (Konut Proxy’si)
Public Proxy (Genel Proxy)
Shared Proxy (Paylaşılan Proxy)
SSL Proxy (Secure Socket Layer/ Güvenli Yuva Katmanı Proxy’si)
Rotating Proxy (Dönen Proxy)
Reverse Proxy (Ters Proxy)
HTTP Proxy
SOCKS Proxy
ELITE Proxy
İPV4 Proxy

Her proxy temelde aynı işlevi görse de kullanım amaçları bakımından farklılıklar gösterirler.

Proxy ayarlarına nasıl erişilir?
Windows 10 için Proxy ayarlarına ulaşma:
Adım #1: Ayarlar sekmesini açın.
Adım #2: “Network&Internet” kısmını açın.
Adım #3: Listeden Proxy/Ara Sunucu ifadesini seçin.
Adım #1: Ayarlar sekmesini açın.

Sol altta bulunan “Başlat”a tıklıyoruz. Ardından simgesi çark olan “Ayarlar”a geliyoruz.

Adım #2: “Network&Internet” kısmını açın.

“Ayarlar” sekmesindeki “Network&Internet” yazan yere tıklıyoruz.

Adım #3: Listeden Proxy/Ara Sunucu ifadesini seçin.

Solda bulunan listeden Proxy/Ara Sunucu ifadesine tıklayarak ayarların otomatik algılanması için on/aleni konumuna getiriyoruz.

MacOS için Proxy ayarlarına ulaşma:
Adım #1: Apple menüsünü açın ve sistem tercihlerinden Network/Ağ’a ulaşın.
Adım #2: Tercih ettiğiniz ağı seçin ve Advanced/Gelişmiş ifadesine tıklayın.
Adım #3: Proxy ayarlarını seçin ve tercih ettiğiniz ayarı uygulayın.
Adım #1: Apple menüsünü açın ve sistem tercihlerinden Network/Ağ’a ulaşın.

Masaüstünde sol üst köşesinde bulunan Apple simgesine tıklayarak Apple menüsünü açıyoruz. Ardından, Sistem Tercihleri’nden Network/Ağ’ı seçiyoruz.

Adım #2: Tercih ettiğiniz ağı seçin ve Advanced/Gelişmiş ifadesine tıklayın.

Ethernet veya Wi-Fi, hangi ağı kullanıyorsak onu seçiyoruz. Ardından, Advanced/Gelişmiş ifadesine tıklıyoruz.

Adım #3: Proxy ayarlarını seçin ve tercih ettiğiniz ayarı uygulayın.

Proxy ayarlarına erişim sağlamak için “Proxies” sekmesine tıklıyoruz. Bu sekmeden de kullandığımız proxy her neyse onu seçiyoruz.

Proxy’nin negatif yönleri nedir?
Son olarak, Proxy kullanmanın pek fazlaca yararı olsa bile insanı çileden çıkarabilen yönleri de yok değil. Ani rabıta ve hizmet kesintileri yaşanabilir yada önbelleğe alınmayan sitelere giriş yapma hızını düşürebilir. Proxy seçerken oldukça dikkat etmeli şundan dolayı kablosuz ağınızdaki davetsiz misafirler etkinliğinizi görebilir. Son olarak proxylerin tümü uygulama temelli olarak çalışırlar ve bu nedenle bütün cihazı kapsayamaz. saglamproxy.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking