ÜlkeKültür.com

Piyasanın en büyük Bitcoin fonu tasfiye riskiyle karşı karşıya mı?

0 0

Investing.com – Piyasanın en büyük Bitcoin fonunu ihraç eden Grayscale, kesimdeki risk durumunun ana şirketi Digital Currency Group’u olumsuz etkilemeye başladığına yönelik söylentilerle mercek altına alındı.

Grayscale’in Bitcoin Trust fonu (GBTC), Bitcoin’in spot fiyatı yaklaşık 16.800 dolarda bulunurken 9.500 dolar düzeylerinde süreç görerek yaklaşık %43 oranında iskontolu süreç görmeye devam ediyor. Bunun yanında şirketin Ethereum’a dayalı fonu ETHE de misal formda %40’ın üzerinde iskontolu halde 720 doların altında süreç görüyor. 

İki kripto para fonunun da düşük fiyatlarda süreç görmesi, kurumsal yatırımcı talebindeki eksiklikten kaynaklanıyor. Bunun yanında 2022 yılı boyunca iskontolu süreç gören fonların fiyatları ile BTC ve ETH’nin spot fiyatları ortasındaki negatif boşluk, ana şirket Digital Currency Group’un finansal sıhhatiyle ilgili telaşlarla derinleşmeye devam ediyor.

Kripto krizi Digital Currency Group’u etkiliyor mu?

Bu hafta Digital Currency Group’a bağlı kripto şirketi, Genesis Trading, likidite sıkıntılarından ötürü kredi kolunda para çekme süreçlerini durdurduğunu açıkladı. Kripto piyasasında birçok şirkete likidite sağlayan şirketin, bu biçimde bir olumsuzluk yaşaması başta Gemini olmak üzere birçok merkezi kripto platformunu olumsuz etkiledi. 

Genesis, yaptığı açıklamada FTX platformunda 175 milyon dolarlık varlığının kilitli kaldığını ve açığın Digital Currency Group’un 140 milyon dolarlık tahsisi ile kapandığını bildirdi. Lakin fon çekim süreçlerinin hâlâ askıda olması, şirket için işlerin yolunda gitmediğine dair telaşları artırdı. Piyasada çıkan haberler de şirketin sıkıntı durumunda olduğuna dair kimi emarelere sahip. Wall Street Journal, bahisle ilgili haberinde Genesis’in önümüzdeki haftaya kadar müşteri çekimlerini karşılamak için 1 milyar dolara muhtaçlığı olduğunu yazdı. 

Tüm bu gelişmeler ise Digital Currency Group’un finansal durumunda da meseleler olabileceğine dair soru işaretlerine neden oluyor.

Digital Currency Group’un güç duruma düşmesi Grayscale’i nasıl tesirler?

Piyasadaki kimi görüşlere nazaran ana şirketin likidite krizine girmesi ve Grayscale’in kripto fonlarında oluşan negatif fiyat farkının giderilememesi, en makus senaryoda fonların tasfiyesiyle sonuçlanabilir. Muhtemel bir tasfiyede fon sahiplerine dolar yahut ilgili kripto para cinsinden ödeme yapılabilir.  

Sonuç olarak Grayscale, şu an Coinglass datalarına nazaran 633,7 bin BTC (yaklaşık 10,5 milyar dolar) ve 3,05 milyon ETH (yaklaşık 3,68 milyar dolar) bulunduruyor. Bu da muhtemel bir tasfiye durumunda kripto para piyasalarını önemli bir düşüş görülebileceği tasalarını artırıyor. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse Terra’nın çöküşünde 80.000 BTC tasfiye edilmişti ve o periyot oluşan panik ortamının akabinde BTC fiyatı, 40.000 dolardan 20.000 dolar bandına kadar geriledi.

Diğer yandan Grayscale, Bitcoin ve Ethereum varlıkları için Coinbase saklama hizmetini kullanıyor. Önümüzdeki günlerde ise bu varlıkların inançta olduğuna dair Coinbase tarafından bir rapor sunulabilir. 

Ancak mevzuya optimist yaklaşan birtakım yorumcular kripto fonlarının tasfiyesinin şirkete büyük ziyan vereceğini düşünürken bu yola başvurulmasını pek muhtemel görmüyor. Bunun yerine şirketin, ziyanı kapatmak için duran varlık satışına gidebileceği düşünülüyor.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya