ÜlkeKültür.com

Nüfusa oranla en yüksek konut satışı Yalova ve Antalya’da

0 6

Türkiye genelinde nüfusa oranla en yüksek konut satışında başı, binde 16 ile Yalova çekerken, onu binde 11 ile Antalya, bizde 10 ile Tekirdağ, Bolu ve Aydın takip ediyor.

FuzulEv’in “Türkiye’de Konut İştahı” başlıklı araştırmasına nazaran, 2019’un birinci yarısında Türkiye genelinde nüfusa nazaran en fazla konut satışının yapıldığı kent Yalova oldu. Yılın birinci yarısında 4 bin 202 konutun satıldığı Yalova’da her bin şahıstan 16’sı konut satın aldı. Yalova’da nüfusa oranla konut satışı yüzde 0,01602 olarak gerçekleşti.

Yalova’yı bu alanda binde 11 ile Antalya, binde 10 ile Tekirdağ, Bolu ve Aydın, binde 9 ile Ankara, Balıkesir, Çanakkale ve Eskişehir, binde 8 ile Mersin, ve Kırıkkale takip etti.

Mersin, Kırıkkale, Sakarya, Kırklareli, Muğla, Niğde, Düzce, Samsun, Manisa, Kayseri, İzmir, Kocaeli, Karabük ve Bursa’da her bin bireyden 7 kişi konut alırken, bu sayı Kastamonu, Kilis, İstanbul, Sinop, Uşak, Elazığ, Denizli, Hatay, Gaziantep, Edirne, Kırşehir, Konya ve Kütahya’da 6’da kaldı.

Bilecik, Çorum, Aksaray, Giresun, Amasya, Adana, Trabzon, Osmaniye, Bartın, Çankırı, Ordu, Malatya, Kahramanmaraş, Isparta, Afyonkarahisar ve Sivas’ta ise her bin 5 şahıstan 5’i yılın birinci yarısında konut edindi.

– En düşük Hakkari ve Ardahan

Araştırmaya nazaran, yılın birinci yarısında nüfusa oranla en düşük konut satışı Hakkari’de gerçekleşti. 6 ayda 50 konutun satıldığı Hakkari’de nüfusa oranla konut satış oranı binde 0,17’de kaldı.

Hakkari’yi bu alanda binde 0,51 ile Ardahan, binde 0,73 ile Şırnak, binde 1 ile Ağrı ve Bitlis, binde 2 ile Bayburt, Gümüşhane, Muş, Van ve Batman izledi.

Söz konusu sayı yılın birinci yarısında Batman, Siirt, Iğdır, Kars, Tunceli, Bingöl ve Yozgat’ta binde 3’te kalırken, Rize, Karaman, Erzincan, Diyarbakır, Tokat, Mardin, Şanlıurfa, Adıyaman, Nevşehir, Artvin, Erzurum, Vurdur ve Zonguldak’ta 4’e yükseldi.

– “Uygun fiyatlı konuta talep yüksek”

FuzulEv İdare Şurası Lideri Eyüp Akbal, AA muhbirine araştırmaya münasebet yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 60’a yakın şube ve 700’ün üzerindeki çalışan sayısıyla, gayrimenkul kesiminin nabzını tuttuğunu söyledi.

“Türkiye’de Konut İştahı” başlıklı araştırmaya nazaran, konut talebinin nüfusa oranla en yüksek olduğu kentleri ortaya koymaya çalıştıklarını lisana getiren Akbal, “Çıkan sonuçlar aslında Türkiye’de uygun fiyatlı konuta olan talebin, bilhassa Anadolu’da hala epey canlı olduğunu ortaya koyuyor.” dedi.

Konut iştahının en yüksek olduğu kentin Yalova olduğunu aktaran Akbal, burada her bin bireyden 16’sının konut aldığını, Yalova’yı bu alanda Antalya ve Tekirdağ’ın takip ettiğini bildirdi.

Akbal, Türkiye’de konut iştahının en düşük olduğu kentlerin yüklü olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yer aldığını söz etti.

– “Anadoluda konut talebi canlı”

Son devirde gayrimenkul bölümündeki konut satış istatistiklerini daha çok İstanbul ve İzmir üzere büyük kentlerin sırtladığını belirten Akbal, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Aslında kentlerin konut ilgisini ölçebilmek için kentlerin nüfuslarını da dikkate almak hayli kıymetli. Bu halde baktığımızda İstanbul ve İzmir üzere büyük kentlerin, listede fakat orta sıralarda yer bulabildiğini görüyoruz. Bu da bizim aslında FuzulEv olarak uzun vakittir üzerinde durduğumuz konutta Anadolu ihtilalinin en kıymetli göstergelerinden bir tanesi. Biz de bu muhtaçlığı karşılayabilmek için tüm gruplarımızla çalışmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar on binlerce kişiyi konut sahibi olma hayaline kavuşturduk. Bundan sonra da ülke genelinde dar ve orta gelirli vatandaşların konut sahibi olmalarına yardımcı olmaya devam edeceğiz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Borsa - Spor Tayt Modelleri - uluslararası evden eve nakliyat - https://meskhaber.com/
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan