ÜlkeKültür.com

Marka başvurusu 61 bini aştı

0 6

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yılın 6 ayında Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) 2 bin 734 yerli patent ve bin 322 yerli yararlı model, 53 bin 645’i yerli olmak üzere toplam 61 bin 278 marka başvurusu gerçekleştirildiğini belirterek, “İlk 6 aylık bilgiler, 2019’u sınai mülkiyet müracaatları açısından güzel bir noktada tamamlayacağımıza işaret ediyor.” dedi.

Varank, AA muhabirine, ocak-haziran periyoduna ait “sınai mülkiyet verileri” ile en fazla yerli patent başvurusu yapan firma ve kuruluşlar hakkında bilgi verdi. 

TÜRKPATENT’e yılın birinci yarısında 2 bin 734 yerli patent ve bin 322 yerli yararlı model başvurusu yapıldığını bildiren Varank, patent başta olmak üzere sınai mülkiyet müracaatlarındaki gelişimi yakından takip ettiklerini bildirdi.

Varank, birinci 6 aylık bilgilerin, bu yılın sınai mülkiyet müracaatları açısından düzgün bir noktada tamamlanacağına işaret ettiğini söyledi.

Benzer bir tablonun tescil sayılarında da görüldüğüne dikkati çeken Varank, ocak-haziran periyodunda bin 152 patent, 307 yararlı model tescilinin gerçekleştirildiğini bildirdi.

Bakan Varank, müracaat sayılarındaki gelişimde Ar-Ge’ye yatırım yapan kuruluşların kıymetine değinerek, şunları kaydetti:

“Önceki yıllarda büyük sanayi kuruluşlarının yükte olduğu yerli patent müracaat sayıları, bu yılın birinci 6 ayında bilhassa KOBİ’lerin ve üniversitelerin de katkısıyla daha geniş bir tabana yayıldı. Geçtiğimiz yıllarda birinci 10’da yer alan firmaların müracaat sayılarında bir ölçü düşüş olmasına rağmen toplam müracaat sayısı korundu. Bu durum, daha fazla firmamızın yenilik yapma eğiliminde olduğunu göstermesi açısından epeyce değerli.”

– Doruktaki kuruluşlar

En fazla yerli patent başvurusu yapan firma ve kuruluşlara ait bilgileri de aktaran Varank, yılın 6 ayında, TÜRKPATENT datalarına nazaran, Arçelik’in 150 müracaatla birinci, Turkcell’in 70 müracaatla ikinci sırada yer aldığını, Mercedes-Benz Türk ve Vestel Elektronik’in 30’ar müracaatla üçüncü sırayı paylaştıklarını tabir etti.

En fazla patent başvurusu yapan birinci 10 firma ve kuruluş ortasında beyaz eşya, otomotiv, telekomünikasyon alanında faaliyet gösterenlerin öne çıktığına işaret eden Varank, bu kuruluşlarca yapılan müracaatların toplam yerli patent müracaatlarının yüzde 15’ini oluşturduğunu söyledi.

Varank, birinci 50 kuruluş ortasında 21 üniversite bulunduğunu lisana getirerek, “Bu durum, üniversitelerimizdeki patent farkındalığını artırmaya yönelik çalışmalarımızın olumlu tesirlerini gösteriyor.” diye konuştu. 

Sınai mülkiyet müracaatları açısından değerlendirildiğinde de ocak-haziran periyodunda, 53 bin 645’i yerli olmak üzere, toplam 61 bin 278 marka başvurusu yapıldığını anlatan Varank, yerli marka müracaat oranının yüzde 87,5 olarak gerçekleştiğini duyurdu.

Bakan Varank, İstanbul’un 25 bin 248 müracaatla birinci sırada yer aldığını belirterek, bu devirde 21 bin 559 tasarım, 35 coğrafik işaret başvurusu yapıldığını kelamlarına ekledi.

 

 

 

AA

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Borsa - Spor Tayt Modelleri - uluslararası evden eve nakliyat - https://meskhaber.com/
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan