ÜlkeKültür.com

Nasıl Vikipedi editörü olunur? Vikipedi sayfaları nasıl düzenlenir?

0 117

Ocak 2001’den bu yana, Vikipedi (Wikipedia) dünyanın en büyük referans sitesi haline geldi ve her ay milyarlarca sefer ziyaret ediliyor. Ve natürel ki üzerindeki makaleler de beşerler tarafından düzenlenebiliyor.

İçeriğin aktüel ve doğrulanmış kaynaklardan gelmesi kaidesiyle Vikipedi’ye katkıda bulunmanız mümkün. Korunmayan rastgele bir makaleyi düzenleyebilirsiniz fakat yeniden de yönergeleri izlemeniz gerekir.

Herkes Vikipedi için editör olabilir ve kaydolmanız yahut oturum açmanız gerekmez. Lakin, kayıtsız bir hesapla düzenleme yapmak, düzenlemeyi yapan IP adresinin izlenmesine ve düzenleme geçmişinde görünmesine neden olur.

Anonim olarak düzenleyebilmenize karşın, bu düzenlemeler Vikipedi’ni tarafından takip edilir. Yaptığınız düzenleme, kayıtlı olmayan kullanıcıları IP adresleri, yüklü tarayıcı eklentileri ve saat dilimleri aracılığıyla tanımlayabilen aygıt parmak izi üzerinden gerçekleştirilir.

Genel olarak, bir makaleyi düzenlemek istiyorsanız öncelikle kaydolmanızı tavsiye ediyoruz. Kayıt olmak, IP adresinizi korur ve düzenlemelerinizin Vikipedi tarafından engellenmesini önler. Kayıtlı bir Vikipedi kullanıcısı olmak için uygulamanız gereken kayıt süreci fiyatsız ve kolaydır.

Vikipedi’ye nasıl kayıt yapılır?

İlk olarak Vikipedi’ye girin ve kayıt sayfasına yönlendirilmek için sağ üstteki Hesap oluştur‘a tıklayın. Bir kullanıcı ismi ve şifre oluşturarak ve e-posta adresinizi girerek formu doldurun. Herkese açık olacağı ve değiştirilemeyeceği için uygun bir kullanıcı ismi seçin.

Formu doldurduktan, CAPTCHA güvenlik denetimini tamamladıktan ve hesabınızı e-postanızda doğruladıktan sonra, artık kayıtlı bir kullanıcı olacaksınız. Şayet düzenlemek istediğiniz makale muhafazalı değilse, giriş yaptıktan sonra Kaynağı düzenle‘ye tıklayarak makaleleri düzenleyebilirsiniz.

Kayıtlı bir kullanıcı olarak, sayfanızı görüntüleyenlerin sizi biraz tanımasını sağlamak için bir kullanıcı sayfası oluşturabilirsiniz. Düzenleme alıştırması yapmak için özel bir alanı ve Vikipedi’nin tarz kılavuzunu kullanabilirsiniz. Başka editörlerle bağlantı kurmak için bir makalenin tartışma sayfasını da kullanabilirsiniz.

Vikipedi’ye kaydolmak IP adresinizi koruyacak ve size kayıtsızken kullanamayacağınız kullanıcı erişim düzeyleri aracılığıyla özellikler sağlayacaktır. Örneğin, on düzenlemeye sahip dört günlük hesaplar, yarı muhafazalı sayfaları düzenleyebilir.

Ayrıca yeni makaleler oluşturabilir, mevcut sayfaları tekrar isimlendirebilir ve fotoğraflar yükleyebilirsiniz. En az 500 düzenlemeye ve 30 günlük geçmişe sahip hesaplar, genişletilmiş muhafazalı sayfaları düzenleyebilir. Bu sayfalar, bir hesap olmadan düzenlenemez.

Diğer avantajlar ortasında, en yine en eskiye hakikat Vikipedi’ye yaptığınız tüm katkıların kaydını tutabilme imkanı da bulunuyor. Bir makalede değişiklik yaptığınızda, sayfayı istediğiniz mühlet boyunca izleme listenizden takip edebilir ve başka kullanıcılar değişiklik yaptığında bildirim alabilirsiniz.

İşaretleme ve yönergeleri öğrendikten sonra Vikipedi’de bir hesap oluşturmak ve makaleleri düzenlemek kolaydır. Giriş yaparak düzenleme yaptığınızda, öteki editörler ve sayfa ziyaretçileri sizi çevrimiçi kimliğiniz üzerinden tanıyabilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - Nevşehir evden eve - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom