ÜlkeKültür.com

“Millet İttifakı”nın ortak programında ne var?

0 139

Altılı masa iktidara gelmeleri halinde uygulanacak hükümet programının ayrıntılarını açıklayacak. DW Türkçe, programdan birtakım ayrıntılara ulaştı.

KIVANÇ EL


Son yapılan altılı masa toplantısında ittifak olarak yola devam etme kararı veren altı başkan, “Ortak Siyasetler Mutabakat Metni”ni üzerinde de mutabakat sağladı. Metin Ankara’da açıklanacak. İktidara gelmeleri halinde hükümet programı olarak uygulanacak olan programda yaklaşık 2 bin 500 hareket sıralanacak.

Altılı masa, bir yandan aday belirleme bir yandan parlamenter sisteme geçiş süreci yol haritasını ele alırken, başkanların değerli gündem başlıklarından biri de iktidara gelmeleri halinde uygulanacak hükümet programı. Her ne kadar her partinin başka seçim beyannamesi çalışması sürse de “Millet İttifakı” ortaklaştığı vaatleri Ankara’da gerçekleştireceği toplantı ile kamuoyuna duyuracak.

9 ana başlık belirlendi

“Ortak Siyasetler Mutabakat Metni”nde 9 ana, 73 alt başlıktan oluşan 2 bin 500’e yakın unsurda aksiyonlar ve vaatler sıralanacağı kaydedildi. Metnin yaklaşık 200 sayfa olacağı belirtildi.

Metnin, “hukuk, adalet ve yargı”, “kamu yönetimi”, “yolsuzlukla gayret, şeffaflık ve denetim”, “ekonomi, finans ve istihdam”, “bilim, Ar-Ge, yenilikçilik, girişimcilik ve dijital dönüşüm”, “sektörel politikalar”, “eğitim ve öğretim”, “sosyal politikalar” ile “dış siyaset, savunma, güvenlik ve göç” olmak üzere 9 ana başlıktan oluşacağı tabir edildi.

75 alt başlık ise “işsizliğin önüne geçilmesi”, “enflasyonla mücadele”, “yoksulluğun önlenmesi”, “siber güvenlik”, “israfla mücadele”, “beyin göçüyle gayret ve bilakis beyin göçü”, “savunma sanayi”, “barınma krizi çözümü”, “uyuşturucu ile mücadele”, “sınır ve güvenlik” üzere başlıklardan oluşacak.

İşsizlikle mücadele

DW Türkçe’nin edindiği bilgiye nazaran, iktisat, basın özgürlüğü, insan hakları ile bayan hakları programın ana çerçevesini oluşturacak ve bu istikamette bildiriler verilecek. İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar imzalanacağı da belirtilecek. İstihdamın artırılması, işsizlikle gayrete dair vaatler sıralanacak. İşsizliğin birinci etapta tek haneli sayılara düşürülmesi akabinde da yüzde 5 düzeyinin altına çekilmesi maksadı vurgulanacak. Bu noktada, “İşsizlerin yeni yetenekler kazandırılarak istihdama geçmelerini sağlamayı amaçlayan ‘İkinci Baht Okulları’ kurulacağı” kamuoyuna duyurulacak.

“İşsizlik Sigortası Fonu”nun işsizlikle çaba için kullanılacağı belirtilecek. İktidara gelinmesi halinde kelam konusu fonda toplanan ve toplanacak paranın yarısının “Yarına Hazırlık Fonu” ismi altında kurulacak fona aktarılacak. Bu fon işsiz kalma riski olan çalışanların eğitimi ve KOBİ’lerin çalışanlarına maharet geliştirme yatırımlarına finansman sağlayacak. Part-time yani yarı vakitli çalışma için yasal alt yapı çalışmaları yapılacağı duyurulacak.

“Varlık Fonu kapatılacak”

Ekonomi başlığında, enflasyon ile uğraş edileceği ve 2 yıl içinde tek hanelere indirileceği vaadi yer alacak. Bilhassa kamuda israfla çaba kapsamında araç siyasetinden kiralama siyasetine kadar birçok başlıkta vaatler kamuoyuna duyurulacak ve israfın önüne geçileceği vurgulanacak. Bu noktada STK’ların takviyesi ile yolsuzlukla gayret strateji ve aksiyon planı hazırlanacağı ve Meclis’te de “TBMM’de Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu” kurulacağı açıklanacak. Kişi başı ulusal gelirin de 5 yıllık iktidarın son yılında 20 bin dolar düzeyini aşacağına dair öngörüde metinde yer alacak. Başkanlığını cumhurbaşkanının yaptığı Türkiye Varlık Fonu’nun da lağvedilmesine yönelik bildiri verilecek. Kredi ve faiz siyasetine dair de iletilerin metinde olması bekleniyor.

Savunma sanayi mesajları

Yürütülen projelerin sürdürüleceği iletisinin verilecek metinde, “Milli Muharip Uçak”, “Altay tankı”, “5G alt yapısı”, “yeni irtibat uydularının” hayata geçirilmesi ve sistemlerin büsbütün yerlileştirilmesi için çalışmaların süreceği iletisi verilecek.

Yüzde 100 yerli tank çalışmalarına sürat verileceği tabir edilecek.

Terörle gayretin yurtiçi ve yurtdışında süreceği iletisinin da yer alması beklenen metinde ayrıyeten hudut siyasetine dair iletiler da olacak.

Kamuya alımda liyakat

“Millet İttifakı”nın siyaset dokümanında “liyakat” da başka bir başlık. Kamu atamalarında ve yapılacak her türlü görevlendirmede liyakatın temel alınarak yapılacağı deklare edilecek. Bu bahiste yeni ve bağımsız bir kontrol düzeneği kurulması vaadi de olacağı kaydedildi.

Programda, “beyin göçüyle çaba hareket planı hazırlanarak bilakis beyin göçünün başlatılması”, “çocuklara süt ve yemek dağıtılması”, “yabancı yatırımcıların çekilmesi”, “tarım ve toplumsal siyasetlerde hayata geçecek projeler” de geniş yer alacak. Tarım ve besin güvenliği alanında atılacak yeni adımlar da açıklanacak.

Metinde çıkarılacak kimi kanunlara dair bildiriler da yer alacak. Meclis içtüzüğü, siyasi partiler kanunu, seçim kanunu üzerinde birinci çalışılacak kanunlar olarak sıralanacak. “Siyasi etik kanunu” ise atılacak adımlar ortasında en başlarda yer alacak düzenlemelerden olacak.

Avrupa Birliği üyelik süreci için gerekli adımlar atılacağı iletisinin verileceği metinde, Rusya ile şahsî temelli değil devletler ortası iş birliği temelli ilgi süreci inşa edileceği ve dış siyaset bildirileri da yer alacak.

Kısa Dalga

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - Nevşehir evden eve - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom