ÜlkeKültür.com

Memur ve emeklinin gözü artırım oranında! Kademeli artırım artışı masada…

0 10

Emekliler ve memurların gözü artırımlı maaşları için temmuz ayına çevrildi. Beklenen artırım oranı yüzde 45…

Emekliler ve memurlar artırımlı maaşları için temmuzu beklemeye başladı. Toplu kontrat, 6 aylık enflasyon oranı ve refah hissesi derken memur maaşlarına yansıyacak artırımın yüzde 45 olması bekleniyor.

14 Mayıs seçim süreci devrinde Cumhurbaşkanı Erdoğan en düşük memur maaşının 11 bin 848 liradan 22 bin liraya yükseltileceğini söylemişti.

Memur maaşları ne oranda artacak

Memur maaş artış beklentisi yüzde 45 işte buna nazaran bir öğretmen 15 bin 793 TL maaş alırken yapılması beklenen artırımla birlikte 22 bin 900 TL alacak. 15 bin 611 TL olan hemşire maaşı ise 22 bin 636 TL’ye yükselecek. 18 bin 235 TL alan polislerin maaşının ise temmuz ayında 26 bin 441 TL olması bekleniyor.

Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Kaya da memurların artırım beklentisi ile ilgili ATV Ana Haber’e yaptığı açıklamasında “1 Temmuz’dan itibaren memurların en düşük maaşı 22 bin liraya yükselmiş olacak. Memurlarımızın beklentisi en düşük memur maaşı 22 bin liraya yükseldiği için memurlarımızın maaşının toplamı da yüzde 45 düzeyinde yükselmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

Kademeli artırım bekleniyor

Masada emekliler için de kademeli artırım formülü gündemde lakin bugüne kadar bu formül Türkiye’de hiç uygulanmadı. Bu sene temmuz ayında SGK ve BAĞ-KUR emeklisine kademeli artırım yapılması bekleniyor. Kademeli artırım oranlarının ise şu halde olması bekleniyor:

Maaşı 7 bin 500 TL- 10 bin TL olanlara yüzde 50 artırım, 10 bin TL ile 15 bin TL ortasındaki olanlara yüzde 40 artırım, 15 bin TL ile 20 bin TL ortasında olanlara yüzde 30 artırım ve son olarak 21 bin TL ve üzerine de yüzde 25 artırım.

Makas kısmen daraltılacak

Emekli maaşı artırımı ile ilgili de konuşan SGK uzmanı Özgür Kaya ise şunları söyledi:

“Milyonlarca emeklinin gözü kulağı 3 Temmuz tarihinde açıklayacağı enflasyon sayılarında. Kademeli artırım formülündeki maksat şu düşük emekli maaşı alan vatandaş ile yüksek emekli maaşı alan vatandaş ortasındaki makası kısmen daraltmış olmak. En düşük memur emekli maaşı ocak ayında 7 bin 901 TL iken bu sayının temmuz ayında 14 bin 671 TL’ye yükselmesi bekleniyor. Emekli öğretmenin alacağı maaşı ise ocak ayında 11 bin 833 TL iken 1 Temmuz’dan itibaren 17 bin 158 liraya yükselecek.”

milatgazetesi.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Köpek pansiyonu - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - AiKalem Blog - oto çekici - bir finansçı - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/ - düğün davetiyesi - slot siteleri - canlı casino siteleri