ÜlkeKültür.com

Medikal Maske Üreticileri

0 313

Cerrahi maskelerle FFP2, FFP3 ve KN95/N95 maskeleri bugün artık günlük yaşamda da kullanılıyor ve bu maskelerin takılması birçok yerde zorunlu hale geldi. Özellikle asgari mesafe kuralına uymanın olası olmadığı durumlarda ve kalabalıkların uzun zaman bir arada bulunmuş olduğu ortamlarda, cerrahi maskelerle FFP2, FFP3 ve KN95/N95 standardına sahip maskeler, enfeksiyona karşı günlük maskelerin sunamadığı derecede yüksek koruma sağlıyor. Bu maskeler kullanılma tarzları, taşınmaları ve amaçlarına nazaran günlük maskelerden farklılıklar gösteriyor.

FFP2 maskesinin özellikleri nelerdir ve bunları iyi mi tanıyabilirim?

FFP maskeleri, bu maskeleri taşıyanlar için parçacıklara, damlacıklara ve aerosollere karşı koruma sağlar. FFP, İngilizce “Filtering Face Piece” kavramındaki kelimelerin baş harflerinden kaynaklanır ve “parçacık filtreleyen yarı maske” şeklinde tercüme edilebilir. FFP2 maskeleri ilk başta, el zanaatkarlığı alanında çalışanlar için ustalaşmış koruma elde eden maskeler olarak tasarlanmıştı ve hem de toza karşı koruyucu maske olarak tanınıyordu. Çoğunlukla beyaz renktedir, bombelidir veya dayanabilir. Ayrıca nefes verme valfli olanları da vardır. Çeşitli FFP maske türlerini birbirinden ayıran ve CE işareti verilmesinde etkili olan özelliklerin başlangıcında, haiz oldukları filtreleme özelliği gelir.

Maske aerosollere karşı korur mu?

Medikal maske üreticileri bütün FFP maskeleri denetimden geçer ve testlerde muhtelif oranlarda aerosol filtrelemeleri gerekir. FFP1 maskelerinin, bu testlerde aerosollerin yüzde 80’ini filtrelemesi gerekir. FFP2 maskeleri %94’ünü, FFP3 üç maskeleri ise %99’unu filtreleme özelliğine sahip olmak zorundadır. Bu testlerde, Avrupa’da geçerli EN 149:2001+A1:2009 No’lu standartların tutturulması icap eder. Böylece piyasadaki FFP maskelerinin asgari teknik normları taşımasını garanti altına almış olduğu ve aerosollere karşı koruma sağladığını belgelenmiş olur. CE işareti ise, FFP maskelerinin lüzumlu bir testten başarıyla geçtiğini gösterir ve doğrudan maskenin üstüne basılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking