ÜlkeKültür.com

ABD Çin müzakereleri “Mutlu Son”dan uzaklaşıyor mu?

0 181

Xi Jinping, Donald Trump ile 2017 yılında birinci kere görüştüğünde, Çinli başkan, ”ABD Çin bağlarını daha başarılı hale getirmek için  binlerce sebep var, tek bir sebep bunu bozamaz” demişti.

Devam eden iki yılda bağlantılar günden güne berbata giderek son on yılın en zayıf haline geriledi.

Trump’ın tüm Çin eserlerine vergileri yükselteceğine yönelik tehdidi dünyanın en büyük iki iktisadı ortasındaki jeopolitik çabayı daha geniş bir çerçevede hızlandırdı ve para birimi  üzere kısasa kısas atılımlarla hamlelerle sadece birkaç hafta evvel erişilen muahedeyi bozdu.

Problemin büyük kısmı ne önderlerin ne de başkalarının mutabakat yapmak konusunda gereğince önemli olmamaları olarak görülüyor.

Çin, Trump’ın  2020 seçimleri öncesi gövde gösterisi yaptığını düşünürken, ABD’li temsilciler Çin’in daha âlâ bir mutabakat yapabilmek umuduyla Trump’ın vazifeden gitmesini beklediğini düşünüyor.

Her iki biçimde de, muahede için gerekli politik yere ulaşma ihtimali, sabit fikirlerin merkeze yerleşmesi ile azalıyor ve yatırımcıların potansiyel ekonomik çöküşe verdikleri ihtimali artırıyor.

Trump’a nazaran Çin üzerindeki katı tavrı ona Oval Ofis’te bir dört sene daha kazanmasına konusunda yardımcı olacak.

ABD’li çiftçiler ve iş kümeleri ise ticaret tansiyonundaki son atılımlarla alarm veriyor.

ABD Lideri Trump ise geçen hafta toplumsal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamasında,  tarifelerden ziyan gören çiftçilerin gerekli görülürse hükümet yardımıyla desteklenebileceğini ve iktisadın “güçlü bir pozisyonda” olduğunu söyledi.

Ticaret savaşı atmosferinde Fed’in son toplantısında faiz indirimine gitmesi ve hatta daha fazlasının yapılabileceğine yönelik sinyal verilmesi Trump’a nefes alacak bir alan sağladığı düşünülüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!