ÜlkeKültür.com

Kriptoda hack olayları azaldı ancak risk devam ediyor

0 74

Güvenlik şirketi TRM Labs’in yeni raporuna nazaran token protokollerine ve kripto projelerine yönelik taarruzlar, 2023’ün birinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 70’e yakın azaldı.

Bu yılın birinci üç ayında çalınan fonların toplamı, 2022’nin rastgele bir çeyreğine kıyasla daha düşük gerçekleşti. Bunun ardında güvenlik önlemlerinin güçlenmesi ve kolay atakların engellenmesi yatıyor.

2023’ün birinci çeyreğinde ortalama hack ölçüsü da düşerek 10,5 milyon dolara geriledi. 2022’nin birebir periyodunda kelam konusu sayı 30 milyon doları bulmuştu.

TRM Labs’in verdiği bilgilere nazaran “Bugüne kadar hack mağdurları, 2023’ün birinci çeyreğinde kaptırdıkları fonların yarısından fazlasını” geri aldı. Örneğin Mart 2023’te bir saldırgan, Tender.fi’ın kodundaki bir açığı fark ederek 1,5 milyon dolarlık bir hırsızlık gerçekleştirdi. Hacker sonrasında Trade.fi ile temasa geçerek 850.000 dolar kıymetinde 62,15 Ether fidye alarak çalınan fonları geri iade etti.

Kripto para kesimi, makul kırılganlıkları nedeniyle saldırganlar için cazip bir maksat olmayı sürdürüyor. Lakin 2023’ün birinci çeyreğinde hack olaylarındaki düşüş, dalın bu hususlara dikkatle yaklaştığını ve önleyici önlemler aldığını gösteriyor.

2022 yılında hücumlarda 3,7 milyar dolarlık bir bedel kaybı yaşandı ve bu yıl kripto tarihindeki en makûs periyotlardan biri olarak kayda geçti.

Saldırganlar 2021 yılında 3,2 milyar dolarlık bir ganimet elde etmişlerdi. 2022 yılı Wormhole hizmetinden 325 milyon dolarlık bir hırsızlık ve akabinde Axie Infinity’den çalınan 625 milyon dolar ile hayli bahtsız başlamış ve şanssız olaylar Nomad köprüsünden 200 milyon dolar çalınmasıyla devam etmişti.

TRM Labs’in bulgularına yansıyan kripto hack olaylarındaki düşüş, birçok faktörle ilişkilendirilebilir. Bunlar ortasında siber güvenlik uygulamalarının gelişmesi, düzenleme çerçevelerinin sıkılaşması ve kesim iş ortakları ortasında daha yakın bağlantılar kurulması sayılabilir.

Ancak endişelenilmesi gereken birtakım noktalar da yok değil.

TRM Labs raporunda, “Ne yazık ki bu gerileme uzun vadeli bir güzelleşmeden fazla kısa vadeli bir durum üzere gözüküyor.” diyor. Raporda muhtemel birkaç büyük hacimli olayın resmi bir anda değiştirebileceği vurgulanıyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antika Eşya Alanlar - Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/