ÜlkeKültür.com

Kripto piyasasında son durum: Borsalardaki likidite düşmeye devam ediyor

0 153

Investing.com – Kripto para borsalarına aktarılan fonlarda zayıf seyir devam ediyor. Bu gelişme, borsalardaki likiditenin azalmasına neden oluyor ve volatilite artışı ihtimalini gündeme getiriyor.

Blockchain tahlil firması Glassnode, merkezi kripto borsalarına aktarılan fonların piyasa döngüsünde en düşük düzeylere gerilediğini açıkladı. Glassnode, bilhassa yüksek ölçülü girişlerin eksikliği üzerinde dururken mevcut durumun evvelki boğa döneminin birinci devirlerindeki düzeylere çekildiğini vurguladı.

Fon hareketlerini yorumlayan Glassnode, kripto ticaretinin birincil platformları olan borsalara aktarılan fonların kıymetli oranda bir düşmesinin piyasa likiditesini olumsuz etkilemeye devam ettiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde kripto piyasalarının en büyük piyasa yapıcılarından ve likidite sağlayıcısı olarak faaliyet gösteren Jane Street ve Jump Crypto, ABD’de düzenleyici baskılarını münasebet göstererek kripto dalıyla çalışmayı bıraktıklarını açıkladı. Glassnode, piyasa yapıcılarının çekilmesinin tesirinin ay sonuna gelindiğinde daha çok hissedilmeye başlandığı üzerinde durdu.

Kripto borsalarında likidite düşüşü ne söz ediyor?

Geçmiş datalar kıymetlendirilerek bakıldığında borsalarda likiditenin azaldığı periyotlarda fiyat oynaklığının artma eğiliminde olduğu görülüyor. Son günlerde kripto para fiyatlarındaki bir daralma da bir sonraki basamakta kıymetli sıçramalar gelebileceği konusundaki yorumların artmasına neden oluyor. Bu yorumları destekleyen Glassnode, likidite eksikliğinin volatilite için bir tetikleyici olabileceğini bildirdi.

Yapılan yorumlar ortasında piyasalardaki varlık ölçüsü azaldıkça açılacak büyük ölçülü durumların kripto varlık fiyatlarında likit devirlere nazaran daha fazla hareket sağlayabileceği üzerinde duruluyor.

Beklenen volatilite artışı öbür bulgularla birleştirildiğinde birtakım yatırımcılar tarafından fiyatlarda yükseliş algısı oluşturuyor. Bu bulgular ortasında hareketsiz Bitcoin ölçüsünün rekor düzeylere çıkması var. Yatırımcıların varlıklarını satmak yerine tutmaya devam etmesi, fiyatların önümüzdeki devirlerde üst taraflı hareket edebileceği niyetinin yüklü olduğu görüşünü destekliyor.

Bununla birlikte kripto piyasası genelinde Nisan ayı ortasında bu yana devam eden düzeltmenin akabinde piyasada görülen yatay ve dar bant hareketi, satıcılarının gücünün azalmış olabileceği halinde yorumlanıyor.

Kripto piyasasında son durum

Kripto piyasasına genel olarak bakıldığında toplam kripto piyasa kıymetinin 1,12 trilyon dolar ile sabit kalmaya devam ettiği görülüyor. Süreç hacimleri ise son vakitlerin end düşük düzeylerinde seyrederken son 24 saatte 28 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bitcoin, dün 27.500 dolara hakikat zayıf bir atılım yaparken bant hareketi içinde kalarak bugün güne düşüşle başladı ve günün birinci saatlerinde %2 gerileyerek 26.700 dolara düştü.

Ethereum, dün 1.870 dolara kadar yükseldi, fakat kazanımlarını korumayan ETH, Asya’daki satıcılı seyirde 1.820 dolar düzeylerine geri döndü.

Piyasa genelinde de düşüş eğilimi devam ediyor. Başka yandan bugün kripto piyasaları üzerinde tesiri olabilecek bir iktisat gelişme olan FOMC Mayıs ayı toplantı tutanakları takip edilecek.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking