ÜlkeKültür.com

33 yılın tepesini gören Japon payları, ikinci günde de düşüş yaşadı

0 11

Investing.com – Japonya’nın gösterge pay senedi endeksleri, Çarşamba günü gerileyerek yatırımcıların kârlarını realize etmesi ve 33 yılın en yüksek düzeylerine ulaştıktan sonra pay senetlerinin daha ne kadar yükselebileceğini sorgulamasıyla düşüşünü ikinci seansa taşıdı.

Nikkei 225 endeksi %0,8 düşerken daha geniş kapsamlı TOPIX endeksi, %0,2 paha kaybederek bu hafta başında ulaştığı 33 yılın doruğundan daha da uzaklaştı.

Güçlü bir birinci çeyrek çıkar dönemi ve Japonya Merkez Bankasından (BoJ) gelen güvercin sinyaller, geçtiğimiz iki hafta boyunca Japon pay senetlerine alım getirdi. Ülke tıpkı vakitte bu yıl hâlâ ultra düşük faiz oranlarını koruyan tek büyük iktisat ve bu da lokal likidite şartlarını yüksek tuttu.

Berkshire Hathaway’den Warren Buffett’ın pay senetlerini desteklemesi, mahallî pay senetlerine yönelik hissiyata yarar sağladı ve Nikkei’nin son rallisinin büyük kısmını, yabancı yatırımcılar oluşturdu. Buffett bilhassa ülkenin beş büyük ticaret şirketini övmüş ve bu şirketlerden pay almıştı.

Analistler ayrıyeten Tokyo Menkul Değerler Borsasının uygunlaştırılmış kurumsal idare tedbirlerini, rallinin gerisindeki bir faktör olarak gösterirken zayıf bir yen, Nikkei’nin büyük bir kısmını oluşturan ihracat odaklı Japon pay senetlerine büyük ölçüde yarar sağladı.

Ancak Reuters anketi, bu yıl Japonya’nın gösterge endeksinde bir ölçü konsolidasyon öngörürken Nikkei’nin 2023 sonuna kadar, 33 yılın doruğundan %4 düşüşle 30.000’e gerilemesi bekleniyor.

Endeks bu hafta, ABD’nin borçlarını ödeyemeyeceğine dair artan endişeler ve son rallisinin sona erdiğine dair spekülasyonlar nedeniyle artan bir dirençle karşılaştı.

Piyasalar ayrıyeten Japonya için kıymetli bir ihracat pazarı olan Çin’deki zayıflığın, bu yıl Japon ihracatçıları için aykırı rüzgarlar yaratabileceğinden korkuyor. Çin, bu yılın başlarında COVID-19 tedbirleri kaldırılmasına karşın ekonomik büyümeyi desteklemekte zorlanıyor.

Öte yandan Japon iktisadı, turizm talebinin artması ve ülkenin hizmet sektörünü desteklemesiyle sonlarının tekrar açılmasından yarar sağladı. Bu sayede birebir vakitte ekonomi, 2023’ün birinci çeyreğinde az da olsa beklenenden daha fazla büyüdü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Köpek pansiyonu - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - AiKalem Blog - oto çekici - bir finansçı - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/ - düğün davetiyesi - slot siteleri - canlı casino siteleri