ÜlkeKültür.com

Kredi kartıyla ödeme meblağı yüzde 129 arttı

0 0

Ekim ayında yapılan toplam kartla ödeme meblağı bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 129 artarak 377,4 milyar TL oldu.

Ekim ayı sonu prestijiyle, Türkiye’de 96,8 milyon adet kredi kartı, 166,7 milyon adet banka kartı ve 68,8 milyon adet ön ödemeli kart kullanılıyor. 2021 yılının Ekim ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 17’lik, banka kartı adedinde yüzde 13’lük, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 26’lık artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise 332,3 milyon adede ulaşarak geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 17 oranında artış gösterdi.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) bilgilerine nazaran, kartlarla Ekim ayında yapılan toplam ödeme fiyatı bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 129 artarak 377,4 milyar TL oldu. Bu ödemelerin 298,0 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 72,5 milyar TL’sinde banka kartları, 6,9 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı. Buna nazaran, kredi kartı ile ödemelerde evvelki yılın tıpkı devrine nazaran büyüme oranı yüzde 123, banka kartı ile ödemelerde yüzde 158 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 118 olarak gerçekleşti.

İşyeri sahiplerine ödemelerde büyük kolaylık sağlayan ticari kredi kartı adedi Ekim ayı prestijiyle 8,9 milyona ulaştı. Ekim ayında ticari kredi kartlarıyla yapılan ödeme meblağı ise geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 129 artarak 97,8 milyar TL oldu. Ticari kredi kartları ile yapılan ödemelerin toplam kredi kartı ödemeleri içindeki hissesi da geçen yıla nazaran artarak yüzde 33’e ulaştı ve her 3 TL kredi kartı ödemesinin 1 TL’si ticari kredi kartlarıyla gerçekleşti.

bigpara.hurriyet.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya