ÜlkeKültür.com

Kozmosun interaktif haritası yayınlandı: Kainatta gezinmenin en kolay yolu, bu interaktif haritadan geçiyor

0 0

Uzay meraklıları artık cihanın en derin köşelerini keşfetmek için bilim kurgu sinemalarına bel bağlamak ya da James Webb Uzay Teleskobu‘ndan gelen manzaraları beklemek zorunda değil. Johns Hopkins Üniversitesi’nden gökbilimciler cihanda gezinmenizi sağlayan yeni bir interaktif harita oluşturdular.

Sloan Dijital Gökyüzü Araştırması tarafından 20 yıl boyunca toplanan dataları kullanan harita, insanların kozmosun daha evvel sadece bilim insanlarının erişebildiği kısımlarını deneyimlemesine imkan tanıyor.

Ücretsiz olarak görüntülenebilen ve indirilebilen harita, her biri milyarlarca yıldız ve gezegen içeren 200.000 galaksinin gerçek konumunu ve gerçek renklerini gösteriyor.

Johns Hopkins’te profesör olan haritanın mimarı Brice Ménard şunları söyledi: ‘Büyürken astronomi fotoğraflarından, yıldızlardan, nebulalardan ve galaksilerden çok ilham aldım ve artık insanlara ilham vermek için yeni bir fotoğraf çeşidi yaratmanın vakti geldi.”

Dünyanın dört bir yanındaki astrofizikçiler yıllardır bu dataları tahlil ediyor ve binlerce bilimsel makale ve keşfe imza atıyorlar. Lakin hiç kimse hoş, bilimsel olarak hakikat ve bilim insanı olmayan insanların da erişebileceği bir harita oluşturmak için vakit ayırmamıştı. Neyse ki sonunda yapıldı.

Evrenin haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya