ÜlkeKültür.com

İtalyan politik dramasında kritik hafta

0 8

İtalya her ne kadar politik karışıklıklara alışkın olsa da Bloomberg’de yer alan habere nazaran, İtalya Başbakan yardımcısı  Matteo Salvini’nin Başbakan olma gayretleri münasebetiyle, tarihinin en kompleks haftasını yaşayacağı öngörülüyor.

Muhtemel sonucun ne olabileceğini varsayım etmek ne kadar güç olsa da kesin olan, piyasaların gelecek hafta Roma’ya odaklanacağı.

Bu kriz Euro Bölgesi’nin üç numaralı iktisadının varlıklarını etkileyecek ve dünyada popülist hükümetlerin güç kazanıp kazanmadığına yönelik işaret verecek.

Salı

Başbakan Guiseppe Conte  Senato’ya hitap edecek ve muhtemelen inanç oylaması yapılacak.

2018’den bu yana vazifede bulunan Salvini’nin çok sağcı Lig Partisi ve Di Maio’nun yerleşik sistem aksisi Beş Yıldız hareketinin aslında bozulan evliliği vergi indirimi üzere temel bir bahis üzerinde uzlaşamıyor.

Salı günü Conte inanç oylamasından vazgeçebilir ve direkt istifasını vermek için Başkanlık Sarayı’na gidebilir.

Krizi yönetmek zorunda kalan 78 yaşındaki Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın alternatf bir koalisyon mu arayacağı yoksa ulusal bir seçime mi gideceği ise şimdi bilinmiyor.

İtalyan basınında çıkan haberelere nazaran, Mattarella 2020 bütçesini tehlikeye atmak istemiyor. Bu süreçte İtalya’nın bütçe konusunda Avrupa Birliği kurallarını ihlkal ederek Brüksel ile diğer bir bütçe çatışmasını tetikleyip tetiklemeyeceği ise ihtimaller ortasında.

Çarşamba

Conte’nin 11:30’da parlamentonun alt  meclisine hitap etmesi bekleniyor.  Lakin Salı günü istifa etmesi ya da  senatonun itimat oylaması yapması halinde milletcvekilleri meclisindeki oturum iptal edilebilir.

Perşembe

Hükümet krizine ek olarak alt meclisin milletvekillerinin sayısını büyük ölçüde azaltacak anayasa ıslahatı hakkında son oylamayı tartışması ve en son oyu alması planlanıyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Borsa - Spor Tayt Modelleri - uluslararası evden eve nakliyat - https://meskhaber.com/
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan