ÜlkeKültür.com

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Temmuz’da 51,3 oldu

0 5

Türkiye imalat dalının ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını ölçen öncü gösterge olan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İhracat İklimi Endeksi, geçen ay 51,3 oldu.

İSO’dan yapılan açıklamaya nazaran, Türkiye imalat kesiminin ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını ölçen öncü gösterge olan İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi’nin Temmuz 2019 devri sonuçları açıklandı.

Türk imalat bölümü ihracatçılarının talep şartları temmuzda güzelleşmeye devam etti fakat düzgünleşme, global ekonomik büyümedeki yavaşlama nedeniyle ölçülü seviyede oldu. Avrupa ve Kuzey Amerika’da büyüme ölçülü seyrini korurken, Orta Doğu genel tabloyu olumlu etkilemeyi sürdürdü.

Endekste eşik bedel olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm sayılar ihracat ikliminde güzelleşmeye, 50’nin altındaki pahalar ise bozulmaya işaret ediyor.

Mevsimsel tesirlerden arındırılmış olarak açıklanan datalara nazaran, haziran ayında 51,5 olan İSO Türkiye İmalat Kesimi İhracat İklimi Endeksi, temmuzda 51,3 olarak gerçekleşti. Endeks, ihracat ikliminde güzelleşmeye işaret etmekle birlikte bu güzelleşme evvelki aylara nazaran sonlu gerçekleşti. Global ekonomik büyümedeki yavaşlamaya bağlı olarak güzelleşme suratı üst üste 5’inci ay yavaşladı. Türk imalatçılarının en büyük 10 ihracat pazarının 7’sinin bulunduğu Avrupa’daki büyüme suratı nispeten düşük kalmaya devam etti.

Almanya’da imalat kesimi üretimindeki sert düşüşe bağlı olarak Haziran 2013’ten beri en düşük büyüme kaydedildi. Fransa, İspanya ve Hollanda’daki büyüme de ivme kaybetti. Hem Birleşik Krallık hem de İtalya’nın talep şartlarında üçüncü çeyreğin başında ölçülü seviyede güzelleşme gözlendi fakat ekonomik aktivite zayıf büyüme temposunu sürdürdü.

ABD’de özel dal faaliyetlerinin büyüme suratı, temmuzda son 3 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Buna karşın dünyanın en büyük iktisadının imalat dalında zayıflık görüldü ve üretimde Haziran 2016’dan beri en düşük büyüme kaydedildi. Bir başka Kuzey Amerika ülkesi olan Kanada’da imalat üretimi üst üste 4’üncü ay düşüş gösterdi.

– Orta Doğu, olumlu tablo çizmeye devam etti

Türk imalat dalı ihracatının yüzde 7’sini oluşturan Orta Doğu, talep şartları açısından görece müspet bir tablo çizmeye devam etti. Hem Birleşik Arap Emirlikleri hem de Suudi Arabistan’da ekonomik aktivite güçlü artışlar kaydederken, Mısır’da da son 3 ayın birinci artışı gerçekleşti. Buna karşılık Lübnan ve Katar’da kuvvetli talep şartları devam etti. BRIC ülkelerinde temmuz ayında ölçülü büyüme kaydedildi.

Çin’deki büyüme, hazirandaki son 3 yılın en düşük oranının akabinde bir ölçü düzgünleşme kaydetti. Brezilya ve Rusya’da ise üretim, hazirandaki düşüşlerin akabinde hafif toparlanma sergiledi. Hindistan’daki ekonomik aktivite güçlü seviyede bulunuyor ve Kasım 2018’den beri gözlenen en yüksek oranda gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen IHS Markit Yönetici Yardımcısı Andrew Harker, bilhassa imalat dalında bariz bir formda hissedilen global ekonomik yavaşlamanın, Türk ihracatçılarının yurt dışından yeni iş almalarını zorlaştırdığını belirterek, şunları kaydetti:

“Yine de Orta Doğu başta olmak üzere talebin güçlü seyrettiği kimi bölgeler dikkati çekiyor. Son aylarda Avrupa’nın kimi bölgelerinde ve Kuzey Amerika’da yavaşlama yaşanmış olmasına karşın bu iktisatların daralmaya gitmediği ve talepte ölçülü iyileşmelerin devam ettiği görülüyor. Bu nedenle para ünitesindeki zayıflık, Türk imalat sanayi eserlerinin yurt dışı pazarlardaki alıcılar açısından daha cazip olmasını sağlayabilir.” 

 

 

 

 

 

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan