ÜlkeKültür.com

İsrail Merkez Bankası faizi 11 yılın en yüksek düzeyine çıkardı

0 0

Investing.com – İsrail Merkez Bankası faizi 50 baz puan artırarak %3,25’e çıkardı, bu düzey 2011 yılı sonrası uygulanan en yüksek faiz oranı oldu.

Enflasyon amacın üzerinde

Merkez Bankası bugünkü toplantıda ülkedeki enflasyonun %5,1 ile hedeflenen oranın çok üzerinde olduğunu ve bilgilere bağlı faiz siyasetine devam edeceklerini belirtti.

Banka, bu yılki birinci faiz artışını Nisan ayında gerçekleştirdi ve son 6 toplantıda 315 baz puanlık faiz artışı yapmış oldu.

Ekonomide yavaşlama sinyalleri var

Merkez Bankası karar metninde para siyasetindeki sıkılaştırma ve yurt dışı aktivitedeki yavaşlamanın ülke iktisadında bir ölçü yavaşlamaya yol açmasını beklediklerini ve kimi göstergelerin bu türlü bir sürecin başladığına dair işaretler verdiğini belirtti.

Konut piyasası yavaşlıyor

İsrail’de konut fiyatları son bir yılda %19,8 oranında artış gösterdi. Merkez Bankası, fiyat artışlarının devam ettiğini, lakin konut talebinin azaldığını söz etti. Kesimde ipotekli alımlarda da besbelli azalma kelam konusu.

İsrail şekelinde son durum

3 Ekim’de yapılan son faiz toplantısından bu yana şekel, dolar karşısında %3 kıymet kazanırken euro karşısında ise %2,8 oranında bedel kaybetti. Gerçek efektif döviz kuru ise %0,7 arttı.

İsrail Merkez Bankası yurt içi ve global mali sıkılaştırma süreçleri ile talepteki yavaşlamanın yanı sıra tedarik zincirindeki zorlukların hafiflemesi ve emtia fiyatlarındaki gerilemenin enflasyonu ılımlılaştıracağı görüşünde.

Yazar: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya