ÜlkeKültür.com

İş dünyası kilitlendi, kendi dövizini bile kullanamıyor

0 8

AKP iktidarın iktisat siyasetleri nedeniyle Türk lirası süratle kıymet kaybetti. Krediye erişimi zorlaşan iş insanları, kendi dövizlerine bile ulaşamadıklarını söylüyor.

İş dünyası ve tüketiciler, enflasyonun çok altındaki faiz oranlarına karşın krediye erişmekte zorlanıyor. Bu durum 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci cinse kalmasının akabinde daha derinleşti. Yurttaşlara krediler için ikinci çeşit seçimlerinden sonrası işaret edilmeye başlandı.

Konut, taşıt ve gereksinim kredilerinde talepler askıya alınıyor ya da iki hafta önceye nazaran neredeyse iki katına yükselen maliyete razı geliniyor. Dal temsilcilerine nazaran bu durum piyasalarda ‘domino’ tesiri yaratarak piyasanın nakit istikrarını bozabilir.

“ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLANIYOR”

Dünya’ya konuşan İstanbul Tüccarlar Kulübü Lideri İlker Önel, durumu şöyle özetledi: “Bırakın TL yahut döviz kredi çekmeyi kendi dövizimize bile ulaşamıyoruz. Bankalar günlük 5 bin dolarlık hudut getirdiler. Kendi hesaplarımızdaki paramızı çekemiyoruz, ödemelerimizi yapamıyoruz, hem ithalat yaparken hem de ihracat yaparken elimiz kolumuz bağlanıyor. Biz de döviz gereksinimimizi dışarıdan karşılamak zorunda kalıyoruz. Şu an biz kendi ithalat evraklarımızı almak için yani ham unsur almak için dışarıdan döviz topluyoruz, bilhassa de Kapalıçarşı’dan almak zorunda kalıyoruz. Orada da oluşan marj bizi çok zorluyor.”

ZİRAATÇİLER KITLIKTAN KAYGILI

Türkiye Ziraatçiler Derneği Lideri Hüseyin Demirtaş ise mevcut siyasetler sürerse üretimde yaşanan krizin çok daha derinleşeceğini belirterek “Tarımın yapısal sıkıntıları çözülmez, üretim maliyetleri bu türlü sürerse çiftçi bulamayacağız. ‘Üretmeyin dışardan alıyoruz’ başını değiştirmemiz lazım. Bunun sonu nitekim vahim. Dillendirmek bile istemediğimiz bir dehşetli tablo var önümüzde. Her ay farklı bir eserdeki fiyat artışını konuşuruz” dedi.

SANAYİYİ GÜÇ GÜNLER BEKLİYOR’

Plastik Sanayicileri Federasyonu Lideri Ömer Karadeniz ise “Krediler durdu, dövizde durum malum. Ülkede seçim olur lakin üretim bundan etkilenmemeli. İstihdam ve ihracatı riske sokarsınız, hakikaten ihracat öbür sebeplerle de düşüyor zati. Yüzde 85-90 hammaddesi ithal olan bir dal kredisiz ve döviz kullanmadan ne yapabilir? Biz katma kıymetli üretim yapıyoruz. Siyasetten bağımsız olarak söylüyorum bu uygulamalar devam ederse ülkede endüstriyi sıkıntı günler bekliyor” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Köpek pansiyonu - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - AiKalem Blog - oto çekici - bir finansçı - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/ - düğün davetiyesi - slot siteleri - canlı casino siteleri