ÜlkeKültür.com

İmamoğlu: “Bu anların bizim için maneviyatı, kutsallığı çok yüksek”

0 126

Hibya – İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, oğlu Semih İmamoğlu ile birlikte, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 104’üncü yıl kutlamaları kapsamında Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen resmi merasime katıldı.

Resmi merasim, Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler için hürmet duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşı’nın okumasıyla başladı. Merasim, İstanbul Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu’nun anıta çelenk koymasıyla sona erdi. Resmi merasimin bitiminden sonra, İBB’nin organize ettiği aktifliğe geçildi. İBB Lideri İmamoğlu, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, resmi merasimin akabinde Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.

“Bu anların bizim için maneviyatı, kutsallığı çok yüksek”

İmamoğlu, çelenklerin bırakılmasının akabinde açıklamalarda bulundu. Ulusal bayramları, “Bizi bir ortaya getiren, ulusal hislerimizi en üst düzeye taşıyan en özel anlar” olarak tanımlayan İmamoğlu, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız, 30 Ağustos Zafer Bayramımız. Bu anların bizim için maneviyatı, kutsallığı çok yüksek. Geçmişte bu ülkeye hizmet etmiş insanlarımızı anmak, şehitlerimizi, gazilerimizi anmak için büyük fırsat. Lakin tıpkı vakitte ülkemizin kuruluş gayretinin, kurtuluş gayretinin nasıl verildiği noktasında bugünü aydınlatmak ve geleceğe de bu manada çağa yakışır bir biçimde ışık tutma günleri. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı yahut Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, aslında çocuklara, gençlere dünyada emanet edilmiş ve onlara ikram edilmiş bayram noktasında da olmayan iki örnek” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün, kurtuluş gayretine giden sürecin birinci adımını, şimdi 38 yaşındayken 19 Mayıs 1919’da Samsun’da attığını hatırlatan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Hazır burada sizleri bulmuşken, şunu söz etmek isterim: Ülkemizde 2011-12’den itibaren, ulusal bayramların tertibi noktasında, ne yazık ki hani aşağıya çekme, sıradanlaştırma konusunda bir süreç işletiliyor. Tekraren söyledim bu meydanda, tekrar söylemeye devam edeceğim. Bayramların niteliği, bayramların hoşluğu, coşkusu paylaştıkça güzelleşir ve artar. Ve böylesi bayramlar hissedilir, hissedilmek zorunda. Geleceğe dair ümitlerimizi, umutlarımızı büyütme konusunda ve gençlerimizi motive etme konusunda bunlar kıymetli fırsatlar.”

“Bizim koyduğumuz çelenklerin korsan olduğunu biliyor musunuz?” diyen İmamoğlu, “Ama biz, bayramları sıradanlaştırıyoruz. Sırası geldiğinde hisleri en üst düzeyde taşıyan birtakım atılımları yaparken, hamasi cümlelerle süreci tanımlarken, en büyük varlığımız…  Bakın bu milletin çok değerli iki dini bayramı vardır. Çok kıymetli dört ulusal bayramı vardır. Ve milletin neredeyse yüzde 90’ını, 99’unu kapsar. Böylesi kapsayıcı merasimlerin, bu formda hala düzeltilmeden devam etmesini kasıtlı buluyorum, anlamsız buluyorum. Bu, pespaye bir nizamdır. Bunun düzeltilmesi koşuldur. Biz misyonumuzu yapıyoruz. Şu anda devletin Spor Vilayet Müdürlüğü’nün çelenk merasimi sonrasında, bizim koyduğumuz çelenklerin korsan olduğunu biliyor musunuz? Korsan çelenk merasimi yapıyoruz. Yani devletin hiçbir misyon talimatında yok.” diye konuştu.

Bu merasimi yaparken 3-4 sene hırpalandıklarını belirten İmamoğlu, “Çelenklerimiz koyulmadı. Sonra baktılar ki bunlar direniyor, vazgeçmiyor, artık korsan yapmamıza dönük bir atılım yapılmıyor. Yalnızca izleniliyor. Devletimizin kimi kurum misyonları de gördüğünüz üzere merasimden sonra çekilip gidiyorlar, biz kalıp devam ediyoruz. Ayıptır. Yazıktır. Lafa gelince diğer türlü, uygulamaya gelince öbür türlü davranışı bu millet teraziye koyar ve tartar. Lakin biz tartsın da istemiyoruz. Bu düzelsin istiyoruz. Ben doya doya gençlerle, evlatlarımızla, Çocuk Bayramı’nı, ulusal bayramların bu kentte, bu ülkede yaşamaya devam edilmesini istiyorum. İstanbul’da bunu yapıyoruz. Lakin bu iş bir anlayışın, bir siyasi kavramın işi olmamalı. Devletin işi olmalı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’mız kutlu olsun.” sözlerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!