ÜlkeKültür.com

ING: ABD iktisadının direnci, Fed’in daha sert konuşması gerektiği manasına gelebilir

0 47

Piyasa, Aralık ayında Federal Rezerv’den 50 baz puanlık bir artış bekliyor. Lakin dolardaki büyük para ünitelerine karşı %7’lik kıymet kaybı ve Hazine getirilerindeki düşüş, Fed’in enflasyonla savaşırken görmek istediğinin tam zıddı. ABD iktisadının epey esnek olduğu kanıtlanırken, Fed’in telaffuzunun daha da sertleşmesi gerekebilir.

Yatırımların beklenenden daha düzgün tutunuyor

Bu günkü ABD bilgileri biraz karışık. Âlâ haber, sağlam tüketim malları raporu sağlam ve dördüncü çeyrekte yatırımların düzgün bir formda yükseldiğine işaret ediyor. Eylül ayı sayısı -%0,4’ten -%0,8’e biraz daha düşük bir revize edildi ve aşağıdaki grafikte gösterildiği üzere, daha yavaş büyümeye yanlışsız eğilim gösteriyor, fakat şirketlerin yakında küçülmek istediklerini göstermiyor.

ABD temel sağlam tüketim malları siparişleri ve iş yatırımları

İş öyküsü potansiyel olarak rahatsız edici görünüyor

Mortgage müracaatlarına gelince, dört hafta evvelki %7,16’ya kıyasla 30Y ipotek oranının Hazine getirilerinin gerilesiyle mortgage faizi de geçen hafta itibariyle% 6,67’ye düştü. Sonuç olarak, konut alımları için ipotek müracaatları üst üste üçüncü hafta yükseldi.

Çok düzgün olmayan öykü, birinci işsizlik müracaatlarının 223 binden 240 bine yükselmesiydi (fikir birliği 225 bin), devam eden talepler ise 1503 binden 1551 bin’e yükseldi ve ABD işgücü piyasasında bir soğuma olduğuna dair ispatlar olduğunu düşündürdü. Bu muhakkak teknoloji kesiminde böyleydi, lakin daha geniş manada iş ilanları dataları, her bir işsiz Amerikalı için hala 1,9 iş ilanı olduğunu gösteriyor, yani talep personel arzını büyük ölçüde aşıyor. Önümüzdeki cuma günkü bordro sayısı için fikir birliği 200 bin iş kazanımı tarafında. Lakin artan işten çıkarma öyküsü yakından takip edilmeli ve 2023’ün başlarında iş sayılarının daha yumuşak olduğuna dair erken işaretlerin ipucu olabilir.

Fed’in duruşunu sertleştirmesi gerekebilir

Bu haftaki tüm datalar muhtemelen 14 Aralık’taki Federal Rezerv siyaset toplantısı için pek bir şey söz etmiyor. Bunun yerine, tüm gözler önümüzdeki cuma günkü istihdam raporunda ve 13 Aralık’ta açıklanacak Kasım TÜFE verisinde olacak. Piyasa, Fed konuşmacılarının arka arda dört 75bp artıştan sonra faiz oranlarında daha az agresif adım artışlarının mümkünlüğünü gösterdiği göz önüne alındığında, 50bp’lik bir faiz artışı beklentisi içinde.

Bununla birlikte, ana ticaret ortaklarının para üniteleri karşısında dolardaki %7’lik düşüşün ve 10Y Hazine getirisindeki 45bp’lik düşüşün finansal şartlarda kıymetli bir gevşemeye yol açması konusunda dikkat etmek gerekli. Bu gelişmeler Fed’in enflasyonla savaşırken görmek istediğinin tam karşıtı. Sonuç olarak, Fed lisanının önümüzdeki hafta boyunca daha da agresif hale geldiğini ve daha yüksek bir terminal faiz oranından bahsettiğini görmek şaşırtmayacak. Hatta daha şahin üyelerin kimileri tahminen de piyasanın bildirisi almasını sağlamak için Aralık ayında arka arda beşinci 75bp artışa kapı açıyor.

ING

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - Tuzla Eşya Depolama - Bebek Takıları - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/