ÜlkeKültür.com

IMF’den Fransa’ya bütçe açığı uyarısı: Kamu borçları dizginlenmeli

0 0

Milletlerarası Para Fonu’ndan (IMF) Fransa’ya ikaz geldi. IMF, ülkede borçların büyümemesi için 2023’ten itibaren kamu açığının dizginlenmesi gerektiğini vurguladı.

Rusya savaşından ötürü yükselen gaz ve elektrik fiyatlarını donduran ülkenin hane halklarına nakit transferi ve akaryakıt fiyatlarında indirim yaparak güç fiyatlarındaki şokun ekonomik tesirlerini hafiflettiğinin altını çizen para fonu, 2021-2022’de ekonomik çıktının yüzde 2’sinden fazlasına mal olan bu tedbirlerin yüksek bir maliyeti olduğunu belirtti.

Bu sebeple IMF, hükümetten fiyat denetimlerini basamaklı olarak kaldırmasını ve krizden en fazla mağdur olanlara yönelik yardımlara odaklanması gerektiğini işaret etti.

  • Fransa’da enflasyon rekor kırdı
  • Fransa, enflasyonu düşük tutmayı nasıl başarıyor?

Fransız hükümeti gelecek yıl bütçe açığını Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 5’i oranında sabit tutmayı hedefliyor. Fakat IMF, GSYH’nin çeyrek puanı kadar mali sıkılaştırmaya gidilmesini Paris’e tavsiye ederken bunun kısmen daha düzgün hedeflenmiş güç yardımı ile yapılabileceğini belirtiyor.

“Yaşanan 2 kriz ve tesiri azalmış salgına yönelik takviyeler Fransa’nın 2023 kamu bütçesini konsolide etmesini gerektiriyor” denilen raporda, Paris’in bunun yerine bütçe açığını düşürmeyi 2024’e ertelediğine işaret edildi.

Orta vadede açığın azalmasını bekleyen IMF, bununla birlikte borç yükünü dengeleyecek düzeylerin üzerinde kalınacağını ve öteki Avrupa ülkeleriyle ortadaki farkın açılacağını iddia ediyor.

IMF, Fransa için büyüme varsayımını 2022 için yüzde 2,5’ta tutarken 2023 için ise yüzde 0,75 olarak öngörüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya