ÜlkeKültür.com

Günün öne çıkan kripto haberleri

0 0

Investing.com – Kripto para sanayisinde günün öne çıkan gelişmelerinden derlediğimiz haber özetlerine içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Ripple, Avrupa’da faaliyetlerini genişletmek için İrlanda’ya yöneldi

CNBC haberine nazaran Ripple, Avrupa pazarında genişlemek için İrlanda’da faaliyet lisansı için müracaatta bulundu. 

Ripple, artık Avrupa’da kripto hizmetleri sunabilmek için İrlanda Merkez Bankası’ndan bir sanal varlık hizmeti sağlayıcısı (VASP) lisansı almak için teşebbüslere başladı. Şirket, bu lisansı alabilirse hizmetlerini Avrupa Birliğine taşımak için değerli bir adım atmış olacak.

Diğer yandan ABD’de SEC ile yasal uğraşa devam eden şirketin bu atağı, faaliyetlerini ABD dışına taşıma niyetini ortaya koyuyor.

Grayscale, rezerv ispatını düzeneğini reddediyor

FTX’in iflasının akabinde birçok kripto platformu, şeffaflık yarışına girerek arka arda rezerv ispatı düzeneğine geçeceklerini beyan etti. Fakat en büyük kripto şirketlerinden biri olan Grayscale, son yaptığı bildirimde bu türlü bir niyeti olmadığını açıkladı.

Grayscale, rezervleri hakkında bilgi verme niyetleri olmadığını söylerken buna münasebet olarak güvenlik tasalarını öne sürdü. 

Konuyla ilgili olarak Coinbase Custody ise Grayscale’in BTC varlıkları da dahil olmak üzere tüm dijital varlıkların nezaretini sağlamaya devam ettiklerini açıkladı. Bunun yanında şirket, nezareti altındaki varlıkların kripto kredi şirketlerine gönderilmesini engelleyen maddelere tabi olduklarının da altını çizdi. 

Grayscale’in bağlı olduğu Digital Currency Group’ın son günlerde mümkün bir finans riskle karşı karşı olduğu göz önünde bulundurulduğunda şirketin kripto varlık rezervlerini açıklamama kararı, piyasada tasaların daha da artmasına neden olabilir. 

Cardano ağında düzenlenmiş sabit kripto para için geri sayım başladı

Cardano ekosistemi, 2023’ün birinci çeyreğinin sonuna kadar büsbütün yasal para takviyeli, yasal düzenlemelerle uyumlu birinci sabit kripto paraya kavuşacak. USDA olarak isimlendirilecek sabit kripto para, Cardano Blockchain’inin kurucu şirketlerinden biri olan Emurgo tarafından piyasaya sürülecek. 

USDA, önümüzdeki yıl, kullanıcıların kredi yahut banka kartları, banka havalesi yahut Cardano’nun mahallî varlığı ADA’nın dönüştürülmesi yoluyla USD’lerini USDA’ya çevirebilecekleri Anzens platformuna özel olarak başlayacak.

İlerleyen devirlerde ise USDA’nın kredi hizmetleri ve kripto tabanlı kart ödemeleri üzere hizmetler ile klâsik piyasalar ve merkezsiz uygulamalar ortasında bir köprü misyonu kurması planlanıyor.

FIFA, Dünya Kupası’nı Metaverse’e taşıdı

Katar’da düzenlenen FIFA 2022 Dünya Kupası’nı takip eden futbol taraftarları, gruplarını desteklemek için en güzel gollerin tokenize edilmiş haliyle NFT’leri de dahil olmak üzere dijital eserler satın alabiliyor ve hatta stadyumları sanal olarak ziyaret edebiliyor.

FIFA, Katar Dünya Kupası etkiliğinde Upland ile bir iştirak kurarak taraftarların Dünya Kupası ile metaverse aracılığıyla etkileşime girmesi için farklı bir yol sunuyor.

Nexo yatırımcıları şirkete dava açtı 

Fintech girişimcilerinden oluşan bir topluluk, kesimin değerli kripto kredi şirketlerinden Nexo’ya, para çekimlerini engellediği ve daha sonra şirkete indirimli olarak satmaları için gözdağı verdiği argümanıyla dava açtı.

Üç kripto yatırımcısı, Londra merkezli Nexo’ya karşı, 126 milyon dolardan (107 milyon £) fazla kripto para çekimlerini engellediği ve akabinde varlıklarını yüzde 60 indirimle satmaları için baskı yapıldığı teziyle dava açtı.

Yatırımcılar, şeffaflık kaygıları nedeniyle varlıklarını Cayman Adalarındaki anonim borsadan çekmeye çalıştıktan sonra Nexo’nun hesaplarını dondurduğunu sav etti.

Man Group, piyasa telaşlarına karşın kripto hedge fonu kurmayı planlıyor

Bloomberg haberine nazaran Man Group, FTX’in çöküşünün yol açtığı piyasadaki mevcut kaosa karşın özel bir kripto para hedge fonu başlatmaya hazırlanıyor.

Dünyanın en büyük halka açık hedge fonu Man Group’un kripto hedge fon stratejisinin birkaç aydır geliştirildiğini aktarılırken bahisle ilgili bilgisi olan ve ismi açıklanmaya bir kaynağa nazaran Man Group’un AHL ticaret kısmı, bu yıl sonuna kadar fonu başlatmayı planlıyor.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya