ÜlkeKültür.com

İmalat PMI, 10 ay sonra büyüme gösterdi

0 172

Investing.com – Ekonomik büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI, Ocak ayında 50 eşiği üzerine çıkarak 10 aylık daralmasına son verdi.

En son Şubat 2022’de 50,4 olan gösterge 10 aylık düşüşün akabinde Ocak 2023’te 50,1’e yükseldi.

İstanbul Sanayi Odasının açıkladığı rapora nazaran, Ocak ayında dalların büyük kısmı üretim ve yeni siparişlerini artırdı. Üretimde en güçlü artış ve yeni siparişlerde en süratli genişleme elektrikli ve elektronik eserlerde oldu. Ocak ayında üretim yalnızca besin eserleri ve dokumada yavaşladı.

Tüm dallarda maliyet enflasyonu yükselmeye devam etti ve satış fiyatlarının süratli artışlar yaşandı.

İstihdam güçlü

Raporda istihdamın olumlu kalmaya devam ettiği belirtildi. Yeni ihracat siparişlerinde müspet görünüm daha sonlu gerçekleşirken istihdam birden fazla kesimde arttı. İstihdamdaki artış ve yeni siparişlerdeki yavaşlama, firmaların birikmiş işlerini azaltmaya devam etmelerini sağladı. Lakin üretim ve yeni siparişlerdeki duruma paralel olarak birikmiş işlerde de düşüş sürat kesti.

Girdi maliyetleri yükseldi

Girdi maliyetlerinde enflasyonunun keskin bir formda hızlanması, büyük ölçüde taban fiyattaki artıştan kaynaklandı. Girdi fiyatları son altı ayın en yüksek suratında artarken, ham unsur maliyetlerindeki yükseliş ile liradaki zayıflık da genel maliyet yüklerinin artmasına katkı sağladı. Bunun sonucu olarak firmalar kendi satış fiyatlarını Haziran 2022’den bu yana en yüksek oranda yükseltti.

Yazar: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/