ÜlkeKültür.com

IIF başekonomisti Türkiye için ekonomik daralma öngörüyor

0 0

Türkiye’yi yakından takip eden Milletlerarası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks, baz tesirinden arındırılınca Türk iktisadının gelecek yıl büyüme kaydetmeyeceğini öne sürdü. Meğer memleketler arası kuruluşlar, gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) az ya da çok büyüyeceğini öngörüyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 22 Kasım’da yayımladığı Ekonomik Görünüm raporunda, bu yıl için büyüme kestirimini yüzde 5,4’ten 0,1 puan aşağı revize ederken, gelecek yıl için yüzde 3’lük büyüme varsayımında bulundu. Gelişmiş ve gelişmekte olan 38 üye devletin üye olduğu kuruluş, küresel ekonomi için 2023 büyüme kestirimini yüzde 3’ten yüzde 3,1’e çıkardı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) şimdilik Türk iktisadının bu yıl yüzde 5, gelecek yıl yüzde 3 büyüyeceği kestirimini koruyor. Ankara’da 14-26 Ekim ortasında görüşmeler yapan IMF heyetinin raporunun gelecek yılın birinci aylarında yayımlanması bekleniyor. Heyet, 4 Kasım’daki ön değerlendirmesinde, yüksek enflasyonla gayret için faiz oranlarının artırılmasını ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığının sağlanmasını tavsiye etmekle yetindi.

New York merkezli yatırım bankası Morgan Stanley de geçen haftaki raporunda Türkiye için 2023’te yüzde 2,8 büyüme kestirimine yer verdi.

Brooks, Twitter hesabında 22 Kasım akşamı muhakkak başlı ekonomilerle ilgili büyüme bilgi ve varsayımlarını içeren tablo paylaşarak şöyle dedi:

“2023’te global resesyon kestirim ediyoruz. Baz tesirinden (gelecek yıl yaklaşık yüzde +0,3) arındırıldığında global büyüme yalnızca yüzde +1,3 olacak. Bu, manşet büyümenin daha düşük (yüzde +0,6) lakin devretme tesirinin yüzde -0,7 olduğu 2009 kadar zayıf. Diğer bir “Büyük Sakinlik.”

Kıyaslama yapılan 2008-2009 periyodunda, lakin 1929’daki Büyük Buhran’la kıyaslanabilecek çaptaki Global Ekonomik Kriz (Durgunluk) yaşanmıştı.

Tabloda, Türk iktisadının bu yıl yalnızca yüzde 3,9 büyüyeceği, gelecek yıl devretme tesiri olmayacağı ve -0,9 büyüme (daralma) görüleceği tabir ediliyor.

Tablodaki dataların kaynağını gösteren raporun önümüzdeki günlerde yayımlanması bekleniyor.

Brooks’un Türk iktisadıyla ilgili bulgu ve varsayımları takipçilerin ve medyanın ilgisini çekiyor. Bir Twitter kullanıcısı tablonun altında şu soruyu yöneltti:

Türkiye neden yüzde -0,9 büyüsün? Şu anda iktisadı çok güçlü gözüküyor. Seçimin para siyasetini değiştireceğini mi öngörüyorsunuz?

IIF’nin eylül sonunda dolar/lira kuru için “adil değer” varsayımını 16,50’den 21,00 düzeyine yükselttiğini duyuran Brooks, geçen ay Türkiye’nin Rusya’ya artan ihracatına dikkat çekmişti.

Brooks temmuzda Twitter’da paylaştığı grafikte ihracatın Türkiye’nin GSYH büyümesine verdiği takviyenin altını çizmişti:

“Türkiye büyüme patlaması yapmayı bekliyor. Net ihracat, ihraç edilenlerle ithal edilenler ortasındaki fark, bir yıldan fazladır müspet büyüme etkeni. Türkiye’nin ihracat dalının ne kadar rekabetçi olduğunun işareti. Tek gereksinim duyulan makro istikrar ve sonra Türkiye bum!”

Brooks, son aylarda global iktisadın resesyona gireceğini vurguluyor. OECD ise resesyondan kaçınma mümkünlüğü bulunduğunu savunarak merkez bankalarının enflasyonu dizginleme ismine faiz artırma siyasetlerine dayanak verirken, 1970’lerden bu yana yaşanan en berbat güç krizinin Avrupa’da global yavaşlamaya yol açacağını kabul ediyor.

Independent Türkçe

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya