ÜlkeKültür.com

Hareketsiz BTC ölçüsü rekor düzeylerde: Bitcoin’de yükselişin habercisi mi?

0 112

Investing.com – Kripto para piyasalarında süreç hacimlerinin düşüş eğiliminde olduğu son günlerde hareketsiz duran Bitcoin ölçüsü dikkat çekmeye başladı.

Blockchain tahlil firması Glassnode, son paylaşımlarında portföylerde uzun müddettir hareket etmeyen BTC ölçüsünün rekor düzeylere yükseldiğini raporladı. Raporda farklı vakit dilimlerine nazaran tutulmaya devam eden Bitcoin ölçülerinin rekor düzeyler kaydetmeye başladığı üzerinde duruldu. Buna nazaran bir yıldan uzun müddettir portföylerde bekleyen BTC ölçüsü, yatırımcıların varlıklarını satmak yerine yükseliş beklentisiyle tutmayı tercih ettiği formunda yorumlanıyor.

Hareketsiz kalan BTC ölçüsündeki artış, süreç hacimlerinin de son 2 yılın en düşük düzeylerine gerilediği vakte denk geliyor. Glassnode bilgilerine nazaran elde tutulan Bitcoin, ortalama olarak yatırımcıların boğa döneminin başladığı 2021 yılı başında almaya başladıkları varlıklar.

Bitcoin’i kullanmak ya da transfer etmek yerine elde tutmanın tercih edilmesi, piyasadaki düşük hacimle de kontaklı olarak satıcı aktivitesinin tükenmeye başladığı biçiminde yorumlanıyor. Bu durum, kimi yorumcular tarafından Bitcoin’in mevcut düzeylerde bir taban oluşturduğu halinde yorumlanıyor.

Bitcoin yükselişe mi hazırlanıyor?

Bitcoin piyasasını yorumlayan son isimlerden biri olan Glassnode’un kurucu ortağı Yann Allemann, kripto para hakkında olumlu görüşünü iletti. Allemann, Bitcoin’de bir yükseliş trendinin başlayabileceğini düşünüyor. Glassnode’un kurucu ortağı, Bitcoin’e teknik olarak bakarak BTC fiyatının 200 günlük hareketli ortalama kıymetini müdafaayı başardığını ve bunun Bitcoin’de satış durumlarını azalttığına dikkat çekti. Bunun yanında 50 günlük ortalamanın da 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine geçişi, yükseliş için ek bir gösterge olarak yorumlandı.

Diğer yandan Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasaları, ABD’de ekonomik gelişmelerden direkt etkileniyor. ABD’de faiz siyasetinin nasıl devam edeceği tarafındaki kararsız durum, kripto paralarda bekleme müddetini uzatıyor. Ayrıyeten Borç tavanı krizinin şimdi çözümlenmemesi de belirsizliğe katkı sağlıyor. Piyasalarda Fed’in faiz artırımına orta verme ihtimali fiyatlanırken bu tesir öbür ekonomik meselelere bağlı olarak hudutlu olumlu biçimde fiyatlanmaya devam ediyor.

Bitcoin fiyatı, dünkü süreçlerde ortalama 26.800 dolar bandında yatay kaldı. Yeni gün ile birlikte Asya süreç saatlerinde talep görmeye başlaya kripto para, %2 yükselişle 27.400 dolar bandına kadar yükseldi ve geçen haftanın tepe düzeylerini test etti.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - Nevşehir evden eve - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom