ÜlkeKültür.com

Haftanın dikkat çeken gelişmelerini sizin için derledik

0 0

Investing.com – 14-18 Kasım haftasında yurt içinde hangi gelişmeler takip edildi?

Bu hafta yurt içinde hem ekonomik datalar hem de siyasi trafik epey ağırdı. Ekonomik göstergelerde konut piyasana yönelik dikkat çeken iki bilgi açıklandı. Datalara nazaran konut piyasasında talep azalırken fiyatlar yükselmeye devam ediyor.

Konut satışlarında sert düşüş

TÜİK bilgilerine nazaran yurt içinde konut satışları 4 aydır süratli bir düşüş yaşıyor. Ekim ayındaki satışlar geçen yılın birebir ayına nazaran %25 azaldı. Son ayda 102 bin 660 konut satıldı.

Konut satışlarında dikkat çeken hareket Antalya’da gözlendi. Son ayda Antalya’da 6 bin 323 konut satıldı ve satış sıralamasında Antalya, İzmir’i geçerek 3. sıraya çıktı. Birinci sırada 16 bin 987 konut satışı ile İstanbul ve 2. sırada 8 bin 146 konut satışı ile Ankara yer aldı.

Konut fiyatlarında rekor yükseliş

Merkez Bankasının bilgilerine nazaran ülke genelinde konut fiyatları bir yılda %189 oranında daha evvel görülmemiş oranda artış yaşadı. Metrekare fiyatı 15 bin 863 TL’ye çıktı. Kent, semt, gereç ve öteki özellikler hariç tutularak metrekare üzerinden hesaplandığında ülke genelinde 100 metrekarelik bir konutun fiyatı ortalama 1 milyon 586 bin TL’ye yükseldi. İstanbul’da ise metrekare fiyatı 25 bin 714 TL oldu ve ortalama bir konut fiyatı 2,5 milyonu aştı.

Konut piyasasında talep neden azalıyor, fiyatlar neden yükseliyor?

Talebin azalmasındaki en kıymetli etken olarak gelir kaybı ve kredi zorluğu gösteriliyor. Enflasyona bağlı sabit gelirli kesitinde önemli kayıplar görülürken bankaların da kredi verme isteksizliği piyasaya olumsuz yansıyor. Daha çok ticari kredi kullandıran bankaların tesiriyle ipotekli kredilerin hissesi geçen yıla nazaran %52 oranında azaldı. Fiyatlarda artış yaşanmasında ise dal girdi maliyetlerinin artması en büyük etken.

Bütçe, yılın en yüksek açığını verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığının bilgilerine nazaran, merkezi idare bütçesi Ekim ayında 83,3 milyar TL açık verdi. Bu sayı Aralık ayında verilen ve data setinin en yüksek açığı olan 145 milyar TL sonrası en yüksek sayı oldu.

Faiz ödemeleri rekor seviyede

Ekim ayında faiz ödemeleri 61 milyar TL’ye çıkarak rekor kırdı. Yılın birinci 10 aylık devrinde ise 268 milyar TL’yi aştı.

Piyasaların yıl sonu beklentileri açıklandı

Merkez Bankasının gerçek ve özel dal yetkililerinin beklentileriyle hazırladığı katılımcı anketinde yıl sonu enflasyonun %68, dolar kurunun 19,54 ve faizin %9 olması beklenirken 2022’de %5,1 oranında büyüme olması bekleniyor.

Siyasi cephede G20 Tepesi takip edildi

Endonezya’da yapılan G20 Önderler Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, öbür ülke başkanlarıyla iki görüşmelerde bulundu. Türkiye ile olan alakalar açısından en değerli görüşme olarak ABD takip edildi. ABD Lideri Biden ile görüşmesine dair kısa bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’ın F16 konusunda olumlu yaklaştığını, bu istikamette bir hava sezdiğini belirtti. S. Arabistan ile yapılan görüşmelere dair bir açıklama yapılmadı.

Makron ile yaptığı görüşmede bilhassa Yunanistan’ın Türkiye’ye olan tavrındaki yanlışlara vurgu yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu mevzuda taviz vermeyeceklerini söylerken güç konusunda Avrupa’nın nasıl bir yol izleyeceğini de konuştuklarını tabir etti.

Tahıl Mutabakatı uzatıldı

G20 Başkanlar Doruğu’nda tahıl sevkiyatının gerekliliğine vurgu yapan Erdoğan, katılan ülkelerin sürece verdiği dayanaktan ötürü kendisine teşekkür ettiklerini belirtti. Erdoğan, Rusya ve Ukrayna yetkilileri ile yapılan görüşmenin akabinde anlaşmanın 19 Kasım’dan itibaren 120 gün mühletle uzatıldığını açıkladı.

Yazar: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya