ÜlkeKültür.com

Hacker’ları kötü hack’lediler; çok sayıda kurbanı kurtardılar

0 82

ABD Adalet Bakanlığı, FBI casuslarının, berbat şöhretli bir fidye yazılımı ve hacker kümesi olan Hive’ı başarılı bir halde durdurduğunu ve kurbanların artık 130 milyon dolarlık fidyeleri ödemek zorunda olmadığını duyurdu. Hive kümesinin dünya çapında 80’den fazla ülkede 1.500’den fazla kurbanı gaye aldığını argüman eden bakanlık, Hive sunucularını ve web sitelerini kapatmak için Alman ve Hollandalı yetkililerle çalışmadan evvel aylarca ağa sızdığını gösteriyor.

Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco basın toplantısında, “Basitçe söylemek gerekirse, yasal araçları kullanarak hacker’ları hackledik” dedi.

FBI, Hive sunucularına gizlice girerek, 300’den fazla şifre çözme anahtarını sessizce ele geçirebildiğini ve bunları, küme tarafından maksat alınarak kilitlenen kurbanlara geri verebildiğini söylüyor. ABD Başsavcısı Merrick Garland yaptığı açıklamada, FBI’ın bu şifre çözme anahtarlarını, son birkaç ay içerisinde, 5 milyon dolarlık bir fidyeyle karşı karşıya olan bir Teksas okul bölgesinin, 3 milyon dolarlık bir Louisiana hastanesinin ve 10 milyon dolarlık bir fidyeyle karşı karşıya kalan isimsiz bir yemek hizmetleri şirketinin kilidini açmak için kullandığını söyledi.

Hive, FBI tarafından birinci beş fidye yazılımı tehdidi ortasında kabul ediliyordu. Adalet Bakanlığı’nın söylediğine nazaran Hive, Haziran 2021’den bu yana kurbanlarından 100 milyon doların üzerinde fidye ödemesi aldı.

Hive’ın çalışma modeli, fidye yazılımı üretmek ve satmayı, daha sonra bu yazılımları kullanacak “bağlı kişiler” bulmayı, rastgele bir gelirin yüzde 20’sini Hive yöneticilerine aktarmayı ve ödemeyi reddeden biri olması durumunda çalınan bilgileri bir “HiveLeaks” sitesinde yayınlamayı temel alıyor.

FBI, Hive’ı gözetlenmesi sırasında kümenin evvelki kurbanlarına bağlı 1.000’den fazla şifreleme anahtarı buldu ve FBI Yöneticisi Christopher Wray, tespit edilen kurbanların sadece yüzde 20’sinin yardım için FBI’a ulaştığını kaydetti. Fidye yazılımı akınlarının birçok kurbanı, bilgisayar korsanlarından gelecek reaksiyonlardan ve kendilerini teminat altına alamadıkları için kesimlerinde incelemeye girme kaygısıyla FBI ile bağlantıya geçmekten kaçınıyor.

Bilgisayar korsanları ödemelerini aldıkları için, fidye yazılımı sanayisi varlığını sürdürmeye devam ediyor. FBI, bu muvaffakiyetin daha fazla kurbanı taleplere boyun eğmek yerine öne çıkıp onlarla çalışmaya ikna edebileceğini umuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antika Eşya Alanlar - Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/