ÜlkeKültür.com

Global Piyasalar: Paylar Çin’in ticaret tasalarını hafifletmesiyle tırmandı

0 101

Asya pay senetleri, Çin’in günlük yuan fiksingini beklenenden güçlü düzeyde belirlemesinin akabinde Avrupa ve ABD pay vadeli kontratları ve yuan ile birlikte yükseldi. Çin’in görece güçlü fiksing belirlemesi ticaret savaşının daha fazla tırmanacağına ait kaygıları azalttı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yükselişini ikinci güne taşıdı. Güney Kore pay senetleri Japonya ile tansiyonun azaldığına dair sinyallerin tesiriyle görece güzel performans gösterdi. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi Şubat’tan beri kaydedilen en düşük düzeyinden yükselirken yuanın karları Avustralya Dolarını destekledi. Avrupa pay vadelileri yaklaşık yüzde 1 yükseliş kaydederken S&P 500 Endeks vadelilerinde çıkarlar daha hudutlu kaldı. Petrol yükseldi.

Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) Perşembe günkü hareketi kuru istikrara kavuşturma gayreti olarak algılandı. Zayıf fiksingle birlikte yuanda 2015’ten beri en sert bedel kaybını tetikleyerek Pazartesi günü tepe yapan kaygılar hafifledi. Tekrar de, hudutlu ölçüde risk iştahı işaretlerine rağmen traderlar ticaret savaşının tekrar alevlenmesi ihtimaline karşı temkinli davranıyor.

Hong Kong’da Goldman Sachs Asya Pasifik baş ekonomisti Andrew Tilton, “Bu, algıyı denetim etmek ve sermaye çıkışından kaçınmak için bedel kaybını sınırlamak istediklerine dair bir sinyal.” dedi.

Petrol Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarındaki düşüşü durdurmak için öbür üreticilerle bağlantı kurduğu tarafındaki Bloomberg haberinin akabinde sıçradı. Nikel yüzde 10 yükseldi.

Hisse senetleri

Euro Stoxx 50 Endeks vadelileri Londra saatiyle 06:05’te yüzde 1 yükseldi.
Japonya’da Topix Endeksi yüzde 0.1 arttı.
Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 1 tırmandı.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.6 yükseldi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1 yükseliş kaydetti.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.4 yükseldi. Destek endeks Çarşamba günü yüzde 0.1 arttı.

Döviz

Yen dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek 106.6 düzeyinden süreç gördü.
Çin dışında süreç gören yuan yüzde 0.2 yükselişle 7.0716’dan alıcı buldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 düştü.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 artıda 1.1210’dan süreç gördü.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 1.73 düzeyinde tutundu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi yüzde 0.96’da falza değişmedi.

Emtia

WTI petrolü yüzde 3.2 paha kazanarak varil başına 52.70 dolara tırmandı.
Altın onsu 1,501.73 dolarda yata seyretti.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - Tuzla Eşya Depolama - Bebek Takıları - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/