ÜlkeKültür.com

Foxconn’da isyan, HP’de işten çıkarmalar, Rus petrolüne fiyat tavanı – Piyasalarda neler oluyor?

0 62

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Apple tedarikçisi Foxconn’a ilişkin Zhengzhou iPhone montaj fabrikasında, son COVID-19 karantinasında uygulanan çok şartlar nedeniyle şiddet patlak verdi. HP, PC pazarı daha da yavaşlarken işten çıkarma yapacağını duyurdu. Avrupa’da yakından izlenen iş anketlerinin, Kasım ayında işlerin berbata gitmeyi bıraktığını göstermesiyle bir umut ışığı belirdi. G7, Rus petrolü için bir fiyat tavanı üzerinde muahedeye hazırlanıyor. ABD’nin Şükran Günü tatili öncesinde data takvimini, haftalık işsizlik müracaatları ve Michigan Tüketici Hissiyatı anketi tamamlıyor.

İşte 23 Kasım Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. “iPhone şehrinde” şiddet patlak verdi

Apple (NASDAQ:AAPL) tedarikçisi Foxconn’un (TW:2354) sahibi olduğu dünyanın en büyük iPhone montaj fabrikasında (Hon Hai Precision olarak da bilinir) şiddetli protestolar patlak verdi.

Bir aydır COVID-19 kısıtlamaları altında olan fabrika, iş yerinde hastalığa yakalanma korkusu ile talimatlara uymayı reddetmeleri halinde işlerini kaybetme korkusu ortasında sıkışıp kalan binlerce işçi üzerinde dayanılmaz bir baskı oluşturuyor. Yakın tarihte birinci kere, raporlarda emekçilerin ödenmeyen fiyatlardan şikayetçi oldukları da belirtiliyor.

Foxconn’un pandemi sırasında nispeten tesirli bir kriz yöneticisi olarak tanınması ve son günlerde COVID-19 olaylarının ülke çapında yayılması ile rapor, Çin’in imalat kesiminin kalanı açısından makûs bir halde yorumlanıyor.

Offshore yuan benzeri gelişmelere ait kaygılara karşılık düştü.

2. Tatil öncesi ABD data takvimi

ABD, Perşembe günkü Şükran Günü tatili nedeniyle haftalık işsizlik başvuruları datalarını olağandan bir gün evvel açıklayacak.

İlk işsizlik maaşı müracaatlarının geçen haftaki 222.000’den 225.000’e yükselmesi bekleniyor lakin bu hâlâ işini kaybedenlerin nispeten kolay bir formda yeni iş bulduğunu gösteren bir düzey.

Ayrıca Ekim ayı dayanıklı tüketim malları sipariş dataları, Kasım ayı Michigan Tüketici Hissiyatı anketi ve Ekim ayı yeni konut satışları açıklanacak.

3. Borsalar karışık açılacak; HP, işten çıkarmaları duyurduktan sonra kıymet kazandı

ABD borsaları açılışta biraz yükselecek fakat birden fazla iştirakçinin konuta süratli bir kaçış yapmaya odaklandığı hafta sonu tatili öncesinde büyük bir hareket beklenmiyor.

Dow Jones 26 puan yükselirken S&P 500 ve Nasdaq 100 benzeri artışlar yaşadı.

İlgi çekebilecek pay senetleri ortasında talepteki uzun periyodik düşüşe karşı önümüzdeki üç yıl içinde iş gücünü %12’sini işten çıkaracağını açıklamasının akabinde piyasa öncesinde %1,4 artış gösteren HP (NYSE:HPQ) yer alıyor. Dell de PC ve dizüstü bilgisayar satışlarından elde edilen gelirde %17’lik bir düşüş olduğunu bildirdi ve işlerin toparlanmaya başlamadan evvel daha da berbata gitmesini beklediğini söyledi.

Haberlerde yer alan öbür pay senetleri ortasında üçüncü çeyrek kârında %75 artış bildiren John Deere (NYSE:DE) ve kronik olarak düşük performans gösteren Manchester spor kulübünün sahibi Glazer ailesinin, mümkün bir satışı değerlendireceğini söylemesinin akabinde İngiliz futbol kulübü Manchester United (NYSE:MANU) yer alıyor. Bu açıklama kulübün, eleştirel bir röportaj verdiği için Cristiano Ronaldo’nun kontratını feshettiği gün geldi.

4. Avrupa PMI’ları Kasım ayında istikrar kazandı

Bu Avrupa için tünelin ucundaki bir ışık parıltısı mı? S&P’nin satın alma yöneticisi endeksleri – ekonomik büyüme dinamiklerindeki gerçek vakitli değişikliklerin genel bir göstergesi – Kasım ayında Euro Bölgesi için şaşırtan derecede olumlu seyrederken İngiltere’de berbata gidişe orta verdi.

Şirketlerin, tedarik zincirlerindeki darboğazlarda besbelli bir rahatlama olduğunu bildirmesi ile birlikte Almanya’nın üretim faaliyetlerinde, bilhassa Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana birinci kayda kıymet gelişme görüldü.

Bu ortada İngiltere’deki ortodoks maliye siyasetinin tekrar yürürlüğe girmesi enflasyonun denetimden çıkmasına ve büyük faiz artışlarına yönelik endişeleri yatıştırmış görünüyor fakat özel kesime verilen yeni siparişler, son bir yılın en büyük düşüşünü kaydederek önümüzdeki kışın kasvetli geçeceğine işaret etti.

Euro Bölgesi ve İngiltere’nin PMI bilgileri, daralma manasına gelen bölge içinde kalmaya devam ediyor.

5. Petrol Çin’le ilgili haberler üzerine düştü; Rusya fiyat tavanını pek umursamazken EIA stok bilgileri bekleniyor

Çin’den gelen , dünyanın en büyük ithalatçısının talep profiline ait dehşetleri tekrar canlandırırken ham petrol fiyatları yine düştü. Son anketler, ülkedeki rafinerilerin yurt içinde eser satamamaları nedeniyle daha fazla ihracat yaptığını göstermişti.

WTI fiyatları %2,5 düşüşle 78,67 $ olurken Brent %3,1 azalarak 85,64 dolar oldu.

Piyasa, G7’nin Rus petrol ihracatını sonlandırmak için bir tavan fiyat belirleme teşebbüslerini önemsememeye devam ederken bu adım, büyük ölçüde uygulanamaz olarak görülüyor. Ana ihracat karışımı olan Urals, halihazırda Brent’e nazaran 20 dolar indirimli süreç görüyor. Bu nedenle,70 dolar civarında bir üst hududa ait raporların, pratikte rastgele bir tesir yaratması mümkün değil.

Enerji Bilgilendirme Yönetiminin haftalık stok verileri her zamanki saatinde paylaşılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antika Eşya Alanlar - Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/