ÜlkeKültür.com

Fed’in karışık iletileri gelişen piyasaları nasıl tesirler?

0 3

Önemli merkez bankalarının güvercin bildirileri sonrasında genişlemeci global trende katılan gelişen piyasalar, arka arda faiz indirimlerine başladı.

Endonezya, Güney Kore, Güney Afrika ve Rusya MB’lerinin faiz indirimine gitmelerinin akabinde Türkiye’de borçlanma maliyetlerini aşağı çekti.

Küresel trende katılan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçen hafta faiz düşürdü. Lider Uysal liderliğinde birinci kere toplanan Para Siyaseti Heyeti (PPK) haftalık repo faizini 425 bp azalttı.

Powell piyasaları aksi köşede bıraktı

Fed Lideri Jerome Powell, Temmuz toplantısında beklendiği üzere 25 bp faiz indirmesine rağmen faizlerin seyrine ait verdiği karışık bildirilerle piyasaları aykırı köşede bıraktı.

Powell, faiz indiriminin uzun sürecek bir genişlemeci döngünün başlangıcı olmadığını söyleyerek yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. Bununla birlikte Fed Lideri, yine faiz indirimine gidilebileceğini, lakin iktisadın güçlü seyretmesi durumunda faiz artırımı ihtimalinin de gözardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

Powell’ın basın konferansı öncesinde bu yıl için iki indirimin fiyatlanmış olduğuna dikkat çeken uzmanlar, Başkan’ın açıklamalarını “zayıf piyasa iletişimi” olarak niteliyor.

Peki Powell’ın verdiği karışık sinyaller, gerisine genişlemeci rüzgarı almış olan EM piyasaları için ne manaya geliyor?

“Yatırımcılar tekrar faiz indirimi için net bir yönlendirme bekliyordu”

Gelişen piyasalar ve öteki riskli varlıkların birinci noktada negatif reaksiyon verdiğini belirten Manulife gelişen piyasalar kıdemli stratejisti Richard Segal, yatırımcıların bekle – gör yerine yine faiz indirimi için net bir yönlendirme beklediğinin altını çizdi.

Segal, Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede piyasa iştirakçilerinin Powell’ın konuşmasına birinci reaksiyonunun abartılı olabileceğini işaret ederek,

“Yine de bu, ekonomik şartların o kadar net olmaması nedeniyle yatırımcıların muhtemelen fazla mana çıkardığı küçük bir fark ve (yeni bir) faiz indirimi ihtimali de yok sayılmadı.” dedi.

Bloomberg’ün takip ettiği 24 gelişen piyasa parasından 3’ü hariç tamamı Fed’in Temmuz toplantısından bu yana bedel kaybetti. Güney Afrika Randı yüzde 2.50 ile kayıplara öncülük ediyor. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.78 gerilerken, MSCI EM Döviz Endeksi yüzde 0.52 düştü. Şanghay Bileşik Endeksi iki günde yüzde 2.21 düştü.

Risk göstergesi olan CDS primleri de bir ölçü arttı. Bloomberg bilgilerine nazaran Türkiye 5 yıl vadeli CDS primi 360.77 puandan 366.18’e, Güney Afrika’nın 174.34’ten 177.46’ya, Meksika’nın 116.35 puandan 119.32’ye yükseldi.

ThomasLloyd araştırma ve strateji ünitesi yöneticisi Nick Parsons, Bloomberg HT’ye değerlendirmesinde “Çarşamba günkü mülakatta FOMC’nin EM paylarına kıyasla tahvilleri için daha âlâ olduğunu düşündüğümü söylemiştim. Şu ana kadar gerçek üzere görünüyor.” dedi.

“İstihdam verisine geniş çaplı bir piyasa yansısı beklentisi olağandan düşük”

Fed Lideri’nin faizlerin seyrine ait “güçlü ekonomi” vurgusuyla birlikte piyasa, iktisadın durumuna dair ipuçları için -Powell’ın dataya bağlı siyaset anlayışı doğrultusunda- bilgilere bakacak.

Son periyotta ABD’de açıklanan güçlü dataların akabinde Cuma günkü tarım dışı istihdam raporu, piyasanın faiz beklentileri açısından kıymetli olacak. İstihdamın Temmuz’da 165 bin artması, işsizlik oranının ise yüzde 3.6 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor.

ABD verisine ait değerlendirmesinde geniş çaplı bir piyasa reaksiyonunun olmayabileceğinin altını çizen Segal, “İstihdam verisi her zamanki üzere değerli olacak, lakin Fed muhtemelen bilgi hakkında yaklaşık iki üç gün evvelden fikir sahibi olmuştur. Bu nedenle geniş çaplı bir piyasa reaksiyonu beklentisi olağandan daha düşük.” dedi.

“Fed faiz indirimi fiyatlamasının azalması dolar için güzel, EM varlıkları için kötü”

Parsons, ABD istihdam ve fiyatlar verisinde sayılar ne kadar güçlü gelirse, Fed faiz indirimi fiyatlamasının o kadar azalabileceğini ve bunun da dolar için güzel olduğunu belirtti. Parsens, Fed faiz indirimi fiyatlamasındaki azalmanın “G – 10 tahvilleri, EM paraları ve pay senetleri için muhtemelen berbat.” olduğunu lisana getirdi.

Rabobank gelişen piyasalar stratejisti Piotr Matys, gelişen piyasa paraları raporunda dikkatlerin odağında istihdam verisi değil, ticaret savaşının olduğunu vurguladı:

Piyasaların ABD tarım dışı istihdam raporuna çok fazla dikkat edeceğinden şüpheliyim. Dikkatlerin ana odağı ABD ile Çin ortasındaki ticaret savaşı. ABD Lideri Trump’ın ek vergi açıklamaları piyasaları hazırlıksız yakaladı ve büyük bir satışa neden oldu.

Editör: F. Uğur Taçkınlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan