ÜlkeKültür.com

FED’den gelen şahin açıklamalar piyasaların keyfini kaçırdı!

0 0

Üzerinden tam bir hafta geçti. Her gün neredeyse, ABD beklentileri karşılayamayan enflasyon verisi akabinde karamsar görünümden kurtularak olumlu bir seyir izleyen global mali piyasaları usanmadan yazdık. Lâkin, dün St. Louis FED Lideri Bullard, piyasaların ivme kaybetmekte olan olumlu havasının yeterlice azalmasına neden oldu. Bullard, güvercin siyaset varsayımları bile daha fazla faiz artışı gerektirdiğini söyledi.

Bullard, enflasyonu düşürmek için (güvercin senaryoda bile) FED’in gaye siyasetinin “yeterince kısıtlayıcı” olması ismine mevcut %4,00’ün biraz altındaki düzeyinden en az %5,00 ile %5,25 aralığına yükselmesi gerektiğini, daha katı varsayımlarda ise faizin %7’nin üzerine çıkmasını tavsiye edeceğini söyledi.

Geçen hafta piyasaların seyrini değiştiren enflasyon verisi arından doların piyasa faizi olan 10 yıllık tahvil faizlerinin hızla yarım puandan fazla aşağıya gelmesi, FED’in enflasyonla gayretinin sekteye uğramaması ismine siyaset yapıcıların şahin telaffuzlarını muhafazaya devam ettiklerini görüyoruz. Teorik bir bilgi olsa da, merkez bankaları kısa vadeli faiz oranlarını ve siyaset araçlarına başvurarak uzun vadeli faiz oranlarını yönlendirmeye çalışır. 10 yıllık gösterge getirinin süratle %3,7 düzeyine gerilemesi, FED cephesinde telaş yaratmış olmalı ki, FED’in en şahin isimlerinden Bullard faiz oranlarının seyri ile ilgili yorum yapmak durumunda kaldı.

FED’in yakından takip ettiği perakende satışlar verisinin bir evvelki gün kuvvetli gelmesi sonrası Bullard’ın dünkü açıklamalarını da yan yana koyunca, şimdi FED’in faiz artırımları ile işinin bitmediğini anlıyoruz. Bu minvalde, kısa vadede faiz artırımlarının devam edeceğine yönelik inancımızı korusak da, artırım suratında frene basacaklarını düşünmeye devam ediyoruz. Son 2 günde yaşanan gelişmeler akabinde piyasalarda var olan optimist hava bir nebze de olsun dağılırken, bizler en berbatın geride kaldığı istikametindeki görüşümüzü muhafazaya devam ediyoruz.

Her ne kadar FED enflasyonla çaba azmini yüksek tutmak ve kaybettiği kredibilitesini tekrar tesis etmek ismine oyunu sert oynamaya çalışsa da, Aralık ayında 50 baz puanlık faiz artışı ile vites küçülteceğine hala daha yüksek ihtimal tanıyoruz. Piyasalar cephesinde ise, daha uzun bir sıkılaştırma devri ve daha yüksek bir siyaset faizi doruğunun mevcut görünüm için en büyük riskler olduğunu düşünmeye devam ediyoruz. Teknoloji şirketlerinde (Twitter, Meta, Amazon…) işten çıkarma furyasının devam etmesine karşın istihdam piyasasının hala daha güçlü olması da FED’i cesaretlendidiğinin altını çizmek gerekiyor.

Günün kalabalığından kurtulduğumuzda, seneye gerek baz etkisi, gerekse de düşük seyredecek büyüme nedeniyle gerileyecek olan enflasyonun faiz oranlarını aşağı taraflı itme potansiyeli taşıdığını göz gerisi etmeyelim. Kısa bir müddet daha gel gitler yaşayacağız sonrasında ise üstte da değindiğimiz üzere en berbatın geride kaldığı görüşünün ağır basmasını bekliyoruz.

Türkiye cephesinde de dün pay senedi piyasasında âdeta gözyaşı vardı. Şirket değerlemelerinin epeyce kıymetli olduğunu her gün bültenimizde ele aldık. KKM treninin yavaşlaması ile borsaya yeni paranın da girdiğini görsek de, kimi tahtalarda yaşanan sürrealist gelişmeleri uzaktan telaş ile takip ederek okurlarımızı dikkatli olmaya davet ettik. Mesela, haftalardır kesintisiz yükselen Sasa Polyester payları dün günü %10 düşüşle tamamlarken, ana endeks günü %3,5 aşağıda tamamladı. Bankacılık paylarında düşüş daha da sert bir hâl alırken, XBANK endeksinde düşüş %6,5 düzeyinde gerçekleşti. Sasa cephesinde dün yaşanan taban sanki düzeltme mi yoksa düşüş başladı mı sorusunun karşılığını 161 düzeyinde bulunan değerli teknik düzey ile yakında öğreneceğiz. Haftalık kapanışın 161 düzeyinin altında olması, düşüşün ivme kazanmasına neden olabileceğini not etmek gerekiyor.

Yeri gelmişken, değerli teknik tahlil hocam Ali Perşembe hocamında kulaklarını çınlatmak isterim. Eğitimlerde değişmeyen “A“kuralının altını kalın kalın çizmişti. Müsadenizle ben de kısaca değinmiş olayım. Artmış hacim, Aşırı dik, Aşırı optimist (medya), Anneannem bile ‘alalım’ diyor, Asabiyet… Ne vakit ki rastgele bir varlık sınıfında bu tip bir ruh hâli yaşanıyor, Ali hocam “bilin ki trendin sonuna geldik!” sıkıntısı. Sasa’nın kesinlikle bir öyküsü vardır. Lâkin, üstte da değindiğim üzere, iz süren stop ile ilerlemekte ve 161 seviyesine azami dikkat etmekte yarar görüyoruz.

Dün Sterlin için de epey hareketli bir gündü. İngiltere Maliye Bakanı Hunt, yeni hükümet bütçesini açıkladığı konuşmasında, ülke iktisadının önümüzdeki yıl daralmasının beklendiğini açıkladı. Yeni bütçede İngiltere Başbakanı Sunak ile Hunt, ülke iktisadına dair karamsar görünüme karşın kamu maliyesini desteklemek için vergileri artırarak harcamalarda kesintiye gidecek. Sterlin dün açıklamalar öncesinde 1,1960 düzeyinden süratle 1,1760 düzeyine kadar geri çekilmesi akabinde yeni günden yine 1,19’lu düzeylere yükseldi. Önde gelen memleketler arası bankaların 2023 yılsonu varsayımını 1,25 düzeyine yükselttiğini not edelim.

İngiltere’nin tersine EURUSD paritesi global risk iştahına paralel izafî olarak 1,0360 düzeyindeki teknik bölgenin etrafında sıkışık bir seyir izlerken, USDTRY kurunun 18,62 düzeyinin kıyısında süreç gördüğü günde, EURTRY kuru dün günü yeni bir doruğa imza atamadan 19,30 düzeylerinde dinlenerek tamamladı. EURTRY kurunda son haftalarda olduğu üzere riski hala daha üst istikametli görüyoruz.

TCMB ve BDDK’nın haftalık bilgilerinde ise bu hafta değerli sayılabilecek gelişmelere oldu. TCMB brüt döviz ve altın rezervleri parite ve altın fiyatlarının yardımı ile neredeyse son 1 yılın doruğuna yükselirken, parite ve fiyat tesirinden arındırılmış bir halde bakılırsa toplam DTH 3,7 milyar dolar azalış kaydetti. Son haftalarda yavaşlama emareleri gösteren KKM’nin büyüme trendi 11 Kasım ile biten haftada neredeyse durma noktasına geldi.  TCMB’nin yüksek faizli ticari kredilere karşı menkul değer tesis etme zaruriliği akabinde sert gerileyen ticari kredilerde düşüş eğilimi korunurken, mevduat kredi makasının mevduat lehine daha da açıldığını not etmek gerekiyor! Son haftalarda mütemadiyen yabancı çıkışlarına sahne olan borsa cephesinde ise son 2 haftadır az da olsa yabancı ilgisi görülüyor. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki grafikleri inceleyebilirsiniz.

Kripto para piyasasında FTX sarsıntısı akabinde artçı sarsıntılar devam ederken Bitcoin’in 19bin dolar düzeyinin altına sarkması ile olumsuz hava korunmaya devam ediyor. Kripto cephesinde düşüş eğilimi sına erdi yorumunda bulunmak için çok erken. Bullard’ın dünkü açıklamaları akabinde gökyüzünün kararması ile altının ons fiyatı da 1,760 dolar düzeylerine gerilerken, gram altın hafta başı test ettiği 1,065 TL tepesinden sonlu da olsa 1,053 düzeyine yanlışsız geri çekildi. Risk iştahını daha bir yakından takip eden gümüşte ie 22 dolar düzeyi geçilmeden ‘yükseliş’ için şimdi erken olduğunu çabucak hemen her gün lisana getirdik. Dün olumsuz havaya paralel gümüşün de ons fiyatında 21 dolar düzeyine varan bir geri çekilme kaydetti.

Gerek güçlü perakende satışlar gerekse de Bullard’ın şahin açıklamaları ile 2 gündür ABD borsaları geceyi düşüşe tamamlıyor. Risk iştahı dendiğinde akla birinci gelen teknoloji yüklü Nasdaq endeksi dün gece kayıplarının büyük bir kısmın kapanışa gerçek telafi etse de, geceyi %0,35 oranında düşüşle tamamladı. Yeni gün başlangıcında Asya piyasalarında hava karmaşık. Japonya’da çekirdek tüketici enflasyonu, YEN’de yaşanan zayıflık ve çok gevşek para siyasetine paralel 40 yılın en yüksek düzeyine yükseldi. Öte yandan, Kuzey Kore’nin Japonya’nın yalnızca 200 kilometre açıklarına inen ve ABD anakarasına ulaşmak için kâfi menzile sahip olduğundan şüphelenilen bir kıtalararası balistik füze fırlattığını okuyoruz. Gösterge endeks Tokyo borsası yatay bir seyir izlerken, Hang Seng borsası %0,5 üstte süreç görüyor.

Mali piyasaların gündeminde bugün içeride piyasa iştirakçileri anketi, dışarıda ise İngiltere perakende satışlar verisi takip edilebilir.

iktisatbank.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya