ÜlkeKültür.com

Eski Hazine Bakanı Summers’tan sterlin 1 doların altın düşebilir uyarısı

0 3

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, yeni misyona gelen İngiltere Başbakanı Liz Truss tarafından benimsenen iktisat siyasetlerini, sterlinin ABD doları ile pariteyi geride bırakması için şartlar yarattığı gerekçesiyle eleştirdi.

Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, “Bunu söylemek beni çok üzüyor, lakin İngiltere gelişmekte olan bir ülke üzere davranarak kendisini batmak üzere olan bir ülkeye dönüştürüyor” diyen Summers, “Brexit, İngiltere Merkez Bankası’nın gelişmelerin ne kadar gerisinde kaldığı ve artık bu maliye siyasetleriyle birlikte, İngiltere’nin iktisat siyasetleri uzun vakittir rastgele bir büyük ülkenin izlediği en berbat makroekonomik siyasetler olarak hatırlanacak” değerlendirmesinde bulundu.

Truss hükümeti, 1972’den bu yana İngiltere için en radikal vergi indirimleri paketini hazırlayarak, iktisadın uzun vadeli potansiyelini artırmak maksadıyla hem çalışanlara hem de şirketlere uygulanan vergileri azalttı.

Ekonomistler, paketin karşılanabilir olmamasından ve artan borçla ilgili kaygılar nedeniyle bir Döviz krizini tetiklemesinden kaygılılar.

“Mevcut yol korunursa, sterlin sonunda bir doların altına düşerse beni şaşırtmaz” diyen Summers, “Bu, İngiltere’de sürdürülen tipten saf, uygun dilekler barındıran, arz istikametli iktisat için yanlışsız bir an değil” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan eski bakan dünyanın birçok bölgesinde enflasyonist baskılar katkı sağlayan ve ABD para ünitesi üzerinden borçlanmış kurumlar üzerindeki baskıyı artıran doların yükselişiyle ilgili tehlikeleri dikkat çekti.

Summers doların güçlenmesiyle ilgili, “Bu, bir mühlet bizimle yaşayacak bir sorun olacak. Ülkeler çok güçlü bir ABD dolarına ahenk sağlamak zorunda kalacaklar ve bu Mayıs periyodunda iktisatların makroekonomik idaresini zorlaştıracak” dedi.

Eski Hazine Bakanı, ABD’nin mali siyasetinin sıkılaşmasının, Fed’in yurt içi enflasyonla çaba etmek için ortaya çıkan yükü azaltarak yardımcı olabileceğini öne sürdü.

“Washington maliye siyasetine daha fazla ve para siyasetine daha az kıymet verirse, bu biraz daha düşük faiz oranlarına sahip bir siyaset ortamı yaratacak ve muhtemelen dolar üzerinde üst istikametli bir baskı manasına gelmeyecektir” diyen Summers Fed konusunda Çarşamba günü yapılan artışları oanyladığını yineledi ve Lider Jerome Powell’ın enflasyonu dizginlemek için gerekli ilacın bir sakinlik içerdiğini kabul etmede giderek daha net hale geldiğini vurguladı.Esj

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan